Václav Hudeček a jeho přátelé a kamarádi

Svátky hudby jsou festivalem nebo přehlídkou, která se v Praze koná už šestadvacátým rokem. Za akcí stojí Václav Hudeček. Při koncertech si sám také zahraje, ale velký prostor dává svým hostům. Nejinak tomu bylo při úterním úvodním koncertu letošního ročníku. Jako hosty pozval houslistu Jana Mráčka a pěvce Janu Kurucovou a Luciana Mastra.
Slavnostní zahájení 26. ročníku – Václav Hudeček – Svátky hudby v Praze 24. 10. 2017 (zdroj Svátky hudby)

Janem Mráčkem, který je hlavním úspěšným a slibným reprezentantem nejnovější generace našich instrumentalistů a je stejně starý jako Svátky hudby, si Václav Hudeček v Rudolfinu nejprve zahrál v příjemném nenáročném tempu a v přátelské pohodě Mozartovo Concertone C dur a potom v mnohem virtuóznějším a ohnivějším duchu Španělský tanec, skladbu známou jako Navarra od Pabla de Sarasate. Rovnocenné partnerství. I když – Mráčkův nástroj se zdál být při detailním zaposlouchání, zvláště při porovnání v místech, kde si oba sólisté vyměňovali motivy, v souzvuku přece jen znělejší. Doprovázel Symfonický orchestr Českého rozhlasuJanem Kučerou. Předehry k operám Figarova svatba a Don Giovanni symfonici zahráli standardně – zvuku zde možná mohlo být o něco méně, jako i v některých číslech po přestávce, jiskřivosti zde naopak mohlo být o něco více.

Druhá polovina slavnostního, příjemně a nenáročně koncipovaného večera patřila opeře a v závěru i operetě. Bez jakékoli okázalosti zde posloužili dobré věci dva výborní sólisté. Tenorista Luciano Mastro, Ital působící v souboru Národního divadla moravskoslezského, nasadil ve známých áriích z Rigoletta a Turandot vysokou laťku, vyšly mu dobře. Výborně také sekundoval ve scéně ze Saint-Saënsovy opery Samson a Dalila a v duetech z Bizetovy Carmen a z Lehárovy Veselé vdovy i v přídavku z Traviaty. Skutečnou hvězdou večera se nicméně stala slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová, od roku 2009 sólistka Deutsche Oper v Berlíně. Nabídla temný rejstřík, na potřebných místech velký hlas, hudební i dramatické emoce a v každé árii o dost víc než jen náznak scénické herecké akce. Byla smyslnou Dalilou, vášnivě rozrušenou Carmen, s nadhledem koketující Lehárovou Giudittou a nakonec i zamilovanou vdovou Hannou. Třicátnice Kurucová na koncertech spojených s Hudečkovým jménem neúčinkuje zdaleka poprvé, je zralou pěvkyní mezinárodního formátu, je na vrcholu, jako host galakoncert ozdobila.

Václav Hudeček v úvodu večera hovořil z pódia. Časový prostor, svěřovaný obvykle moderátorům, a to hlavně pro děkování všem patronům, partnerům a mecenášům, využil sám a prostými neformálními slovy se vyznal z toho, jak pohlíží na svůj život a uměleckou dráhu. Připomene si 12. listopadu padesát let od londýnského koncertu s Royal Philharmonic Orchestra. Právě tento okamžik – a bylo mu tehdy teprve patnáct – považuje za bod, od něhož lze počítat jeho výjimečnou kariéru. O den později se potkal s Davidem Oistrachem, který mu nabídl, že ho bude učit… Bylo rozhodnuto, bylo jasné, že se Václav bude věnovat hudbě… Vedle následných nezbytných díků těm, kteří Svátky hudby umožňují a podporují, a těm, kdo je organizují (a vesměs jsou to všechno i Hudečkovi osobní přátelé a kamarádi), poděkoval houslista upřímně rovněž své ženě, s níž je šťasten již víc než čtyřicet let. A přátelé a kamarádi jsou i ti, kteří jsou na pódiu hosty jeho koncertů. Kolem Václava se stahují lidé s podobnou energií, konstatoval pak na vysvětlenou a s úsměvem zástupce hlavního korporátního podporovatele Svátků hudby.

Přehlídka pokračuje až do dubna, vždy jednou měsíčně, a to v Sále Pražské konzervatoře nebo na Žofíně. Postupně se houslistovi po boku vystřídají lidé z konzervatoře, Český filharmonický sbor Brno, Barocco sempre giovane, cembalista Martin Hroch, Český komorní orchestr, Dana a Jana Vlachovy a průběžně další známí sólisté… a na závěr dokonce kapela Čechomor.

Hodnocení autora recenze: 75%

 

Svátky hudby v Praze 2017
Slavnostní zahájení 26. ročníku
Václav Hudeček (housle)
Jan Mráček (housle)
Jana Kurucová (mezzosoprán)
Luciano Mastro (tenor)
Dirigent: Jan Kučera
Symfonický orchestr Českého rozhlasu
24. října 2017 Dvořákova síň Rudolfina Praha

program:
Wolfgang Amadeus Mozart: Figarova svatba (předehra)
Wolfgang Amadeus Mozart: Concertone C dur pro dvoje housle a orchestr KC 190
Pablo de Sarasate: Navarra pro dvoje housle a orchestr, op. 33
=přestávka=
Wolfgang Amadeus Mozart: Don Giovanni (předehra)
Camille Saint-Saëns: Mon cœur s’ouvre à ta voix (árie Dalily z opery Samson a Dalila)
Giacomo Puccini: Nessun dorma (árie z opery Turandot)
Georges Bizet: C’est toi! C’est moi! (duet z opery Carmen)
Giuseppe Verdi: La donna è mobile (árie z opery Rigoletto)
Franz Lehár: Lippen schweigen (Duet z operety Veselá vdova)
Franz Lehár: Meine Lippen, sie küssen so heiss (árie z operety Giuditta)

www.vaclavhudecek-svatkyhudby.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Hodnocení

Vaše hodnocení - Slavnostní zahájení 26. ročníku (Svátky hudby v Praze 24.10.2017)

[yasr_visitor_votes postid="274057" size="small"]

Mohlo by vás zajímat