Václav Hudeček a jeho přátelé a kamarádi

Svátky hudby jsou festivalem nebo přehlídkou, která se v Praze koná už šestadvacátým rokem. Za akcí stojí Václav Hudeček. Při koncertech si sám také zahraje, ale velký prostor dává svým hostům. Nejinak tomu bylo při úterním úvodním koncertu letošního ročníku. Jako hosty pozval houslistu Jana Mráčka a pěvce Janu Kurucovou a Luciana Mastra.
Slavnostní zahájení 26. ročníku – Václav Hudeček – Svátky hudby v Praze 24. 10. 2017 (zdroj Svátky hudby)

Janem Mráčkem, který je hlavním úspěšným a slibným reprezentantem nejnovější generace našich instrumentalistů a je stejně starý jako Svátky hudby, si Václav Hudeček v Rudolfinu nejprve zahrál v příjemném nenáročném tempu a v přátelské pohodě Mozartovo Concertone C dur a potom v mnohem virtuóznějším a ohnivějším duchu Španělský tanec, skladbu známou jako Navarra od Pabla de Sarasate. Rovnocenné partnerství. I když – Mráčkův nástroj se zdál být při detailním zaposlouchání, zvláště při porovnání v místech, kde si oba sólisté vyměňovali motivy, v souzvuku přece jen znělejší. Doprovázel Symfonický orchestr Českého rozhlasuJanem Kučerou. Předehry k operám Figarova svatba a Don Giovanni symfonici zahráli standardně – zvuku zde možná mohlo být o něco méně, jako i v některých číslech po přestávce, jiskřivosti zde naopak mohlo být o něco více.

Druhá polovina slavnostního, příjemně a nenáročně koncipovaného večera patřila opeře a v závěru i operetě. Bez jakékoli okázalosti zde posloužili dobré věci dva výborní sólisté. Tenorista Luciano Mastro, Ital působící v souboru Národního divadla moravskoslezského, nasadil ve známých áriích z Rigoletta a Turandot vysokou laťku, vyšly mu dobře. Výborně také sekundoval ve scéně ze Saint-Saënsovy opery Samson a Dalila a v duetech z Bizetovy Carmen a z Lehárovy Veselé vdovy i v přídavku z Traviaty. Skutečnou hvězdou večera se nicméně stala slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová, od roku 2009 sólistka Deutsche Oper v Berlíně. Nabídla temný rejstřík, na potřebných místech velký hlas, hudební i dramatické emoce a v každé árii o dost víc než jen náznak scénické herecké akce. Byla smyslnou Dalilou, vášnivě rozrušenou Carmen, s nadhledem koketující Lehárovou Giudittou a nakonec i zamilovanou vdovou Hannou. Třicátnice Kurucová na koncertech spojených s Hudečkovým jménem neúčinkuje zdaleka poprvé, je zralou pěvkyní mezinárodního formátu, je na vrcholu, jako host galakoncert ozdobila.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Hodnocení

Vaše hodnocení - Slavnostní zahájení 26. ročníku (Svátky hudby v Praze 24.10.2017)

[yasr_visitor_votes postid="274057" size="small"]

Mohlo by vás zajímat