Václav Kuneš: Jak funguje láska, které stojí v cestě tisíce kilometrů?

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Večer choreografií 3 by Ekman je průřezem jeho díla, ve kterém si zahrává s tématy i různorodou hudbou. V choreografii Tuplet je centrem autorova zájmu rytmus života a otázka, jak by vypadal, kdyby rytmus ztratil. K tomu mu pomáhá minimalistická hudba, jazz, ruchy, zvuky, dech a těla tanečníků, vše proměněné na hudební nástroje udávající tep. V díle Flockwork podrobuje zkoumání člověka ve společnosti, smích i výsměch, sebeovládání i jeho ztrátu. A v choreografii Tyll si svou ironií podmaňuje klasickou baletní techniku. Premiéra proběhla 4. března a my se můžeme podívat alespoň do zákulisí:Věčný Shakespeare
Pomyslel někdy slavný dramatik na to, že jednou budou jeho díla po celém světě nejen základem činoherního repertoáru, ale také trvalým zdrojem inspirace pro balety? Pro tanec je jedním z nejlákavějších titulů komedie Sen noci svatojánské. Spletitý děj, v němž se protínají životy obyčejných pozemšťanů a božstev, která se od nich neliší ani povahou, ani chováním, ani věčnou touhou po lásce, spěje ke šťastnému konci. Úspěch Snu noci svatojánské na tanečních jevištích jistě stojí také na scénické hudbě Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, který sice neměl v úmyslu zkomponovat balet, ale jeho hudba se baletnímu publiku tak dostala pod kůži, jako kdyby tomu tak skutečně bylo. Pro baletní soubor v Chemnitz inscenaci nastudoval umělecký šéf souboru Reiner Feistel. Zajímavostí je, že roli Thesea a Oberona alternuje brněnský rodák Milan Maláč. Jiný Sen noci svatojánské je od 19. února také na repertoáru Staatstheater Wiesbaden v choreografii tamního baletního šéfa Tima Pleggeho.


Van Gogh očima Mario Schrödera
Choreograf Mario Schröder si už vzal v minulosti na mušku životy dvou umělců – Charlieho Chaplina a Jima Morrisona. Balet Chaplin patří ostatně k nejoceňovanějším titulům a v současnosti jej má na repertoáru Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě, takže i čeští diváci už měli možnost ocenit Schröderovu tvorbu. Do třetice se nyní vydal do světa výtvarného umění – balet Van Gogh měl premiéru 2. března v Leipzig. Ve svém novém díle sleduje Schröder osudy a křehkou psychiku slavného malíře, který své životní dílo vytvořil ve vypjatém období deseti let – osm set obrazů a přes tisíc kreseb. Zdrojem pro tanečního životopisce není však jen výtvarné dílo, ale také malířova korespondence s bratrem Theem. Po úspěchu předchozích životopisných baletů je jisté, že tento kus by stál za výlet do Německa.

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat