Václav Luks převzal v Paříži prestižní cenu za nové zelenkovské CD

Václav Luks, dirigent a zakladatel Collegia 1704, převzal ve středu 23. listopadu 2016 na slavnostním ceremoniálu v Paříži výroční Diapason d’or de l’année 2016 – prestižní ocenění magazínu Diapason.

Václav Luks (foto Petra Hajská)
Václav Luks (foto Petra Hajská)

Na letošním ročníku Diapason d’or de l’année 2016 byly vyhlášeny výroční ceny v celkem v patnácti kategoriích. Luks převzal ocenění v kategorii Barokní vokální hudba za nejnovější CD Collegia 1704 se skladbou Missa Divi Xaverii ZWV 12 Jana Dismase Zelenky, vydanou jako nahrávka ve světové premiéře v únoru tohoto roku spolu se Zelenkovou Litaniae de Sancto Xaverio ZWV 156 (o rekonstrukci těchto děl se dočtete zde). CD letos kromě ceny Diapason d’or a Diapason d’or de l’année získalo také ocenění Editor’s Choice magazínu Gramophone.

Diapason d’or je prestižním hudebním oceněním, srovnávaným například s cenami magazínu Gramophone a dalšími. Každý měsíc magazín Diapason recenzuje sto padesát CD s klasickou hudbou, měsíčně šest z nich získá ocenění Diapason d’or. Z oceněných projektů porota každoročně vybírá ty nejlepší, mezi kterými je letos právě Collegium 1704 v čele s Václavem Luksem.

Nahrávku vydávalo německé vydavatelství Accent a vydavatelství Bärenreiter k této příležitosti vydalo notový materiál v ediční úpravě Václava Lukse. Vydání nahrávky finančně podpořilo Ministerstvo kultury České republiky a několik desítek soukromých přispěvatelů z mnoha zemí světa. Pražští posluchači měli možnost tuto skladbu slyšet živě v české premiéře na Vánočním koncertě Collegia 1704 v Rudolfinu v roce 2014.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na