Václav Luks převzal v Paříži prestižní cenu za nové zelenkovské CD

Václav Luks, dirigent a zakladatel Collegia 1704, převzal ve středu 23. listopadu 2016 na slavnostním ceremoniálu v Paříži výroční Diapason d’or de l’année 2016 – prestižní ocenění magazínu Diapason.

Václav Luks (foto Petra Hajská)
Václav Luks (foto Petra Hajská)

Na letošním ročníku Diapason d’or de l’année 2016 byly vyhlášeny výroční ceny v celkem v patnácti kategoriích. Luks převzal ocenění v kategorii Barokní vokální hudba za nejnovější CD Collegia 1704 se skladbou Missa Divi Xaverii ZWV 12 Jana Dismase Zelenky, vydanou jako nahrávka ve světové premiéře v únoru tohoto roku spolu se Zelenkovou Litaniae de Sancto Xaverio ZWV 156 (o rekonstrukci těchto děl se dočtete zde). CD letos kromě ceny Diapason d’or a Diapason d’or de l’année získalo také ocenění Editor’s Choice magazínu Gramophone.

Diapason d’or je prestižním hudebním oceněním, srovnávaným například s cenami magazínu Gramophone a dalšími. Každý měsíc magazín Diapason recenzuje sto padesát CD s klasickou hudbou, měsíčně šest z nich získá ocenění Diapason d’or. Z oceněných projektů porota každoročně vybírá ty nejlepší, mezi kterými je letos právě Collegium 1704 v čele s Václavem Luksem.

Nahrávku vydávalo německé vydavatelství Accent a vydavatelství Bärenreiter k této příležitosti vydalo notový materiál v ediční úpravě Václava Lukse. Vydání nahrávky finančně podpořilo Ministerstvo kultury České republiky a několik desítek soukromých přispěvatelů z mnoha zemí světa. Pražští posluchači měli možnost tuto skladbu slyšet živě v české premiéře na Vánočním koncertě Collegia 1704 v Rudolfinu v roce 2014.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat