Valdštejnská zahrada i Japonsko. Pražští symfonikové představili nadcházející sezonu

Šéfdirigent Pietari Inkinen s Pražskými symfoniky v nové sezoně opět odehraje dvanáct koncertů. Rezidenčním umělcem FOKu zůstává tenorista José Cura, hlavním hostujícím dirigentem Nizozemec Jac van Steen. Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK i ve své dvaaosmdesáté koncertní sezoně zařadí do svého repertoáru filmovou hudbu, k níž se před časem navrátil. Pražské symfoniky čekají vedle domácích také koncerty v zahraničí.

Plány nové sezony dnes odpoledne představil management Pražských symfoniků. Šéfridigent FOKu Pietari Inkinen bude v Praze dirigovat český, světový i finský repertoár. FOK vystoupí s předními tuzemskými i zahraničními umělci v čele se sólistou zahajovacího koncertu sezony houslistou Vadimem Repinem.

„Být šéfdirigentem orchestru je velká čest, radost a také obrovský závazek. Šéfdirigent se nemá ve svých programech zač schovat a musí volit nejnáročnější repertoár,“ uvedl Inkinen, který do svých programů zařadí skladby od Sibelia, Beethovena, Griega nebo Brucknera.

Symfonický orchestr hl.m.Prahy FOK (zdroj fok.cz)
Symfonický orchestr hl.m.Prahy FOK (zdroj fok.cz)

Spolupráce s hlavním hostujícím dirigentem van Steenem pokračuje v říjnu česko-americkým programem nazvaným Objevení Ameriky a v dubnu příštího roku se vrátí s třetí symfonií Gustava Mahlera. „Jsem rád, že nepůsobím jako občasný host, ale mohu si díky dlouhodobé spolupráci budovat vztah s orchestrem,“ podotkl van Steen.

Rezidenční umělec FOK José Cura se představí v několika rolích. S účastníky svých letošních mistrovských kurzů si v říjnu zazpívá, v rámci adventního koncertu pro UNICEF bude dirigovat symfonický repertoár a v Praze uvede další premiéru vlastní skladby. V ní se představí v hlavní roli Ježíše Krista.

Zachovány v nové sezoně, kterou zahájí tradiční koncert s filmovou muzikou ve Valdštejnské zahradě v Praze 31. srpna, zůstanou také orchestrální a komorní cykly. Celkem FOK nabízí jedenáct orchestrálních řad.

Pražské symfoniky čekají vedle domácích také koncerty v zahraničí. Soubor například v souvislosti s vernisáží Slovanské epopeje a následnými Dny Prahy v Kjótu navštíví Japonsko.

Od roku 1952 funguje FOK jako reprezentační těleso hlavního města Prahy. Jeho domovskou scénou je Obecní dům. Garantovaný rozpočet na dvaaosmdesátou sezonu činí 99 milionů korun. Loni to bylo o 17 milionů korun méně.

Obecní dům - Symfonický orchestr hl.m.Prahy FOK (zdroj fok.cz)
Obecní dům – Symfonický orchestr hl.m.Prahy FOK (zdroj fok.cz)

www.fok.cz

Související články


Napsat komentář