Vánoční koncert s Czech Virtuosi a jejich hosty potěšil publikum

Je po Vánocích, ale sváteční nálada mezi svátky přetrvává. Stejně jako zvyk chodit do kostelů dívat se na betlémy a poslouchat koncerty. V kostele sv. Janů u minoritů prý mají největší betlém v Brně. Ale taky zde mají příjemnou akustiku a lidé sem proto rádi chodí na koncerty. Ve čtvrtek 28. prosince lákal na koncert soubor Czech Virtuosi spolu s Brněnským komorním sborem a mladými, dosud nepříliš známými sólisty. A kdo přišel, nelitoval.
Vánoční koncert u Minoritů – Jakub Klecker, Czech Virtuosi, Brněnský komorní sbor – Brno 28. 12. 2017 (zdroj Czech Virtuosi / foto Richard Bouda)

Na programu byl barokní italský skladatel Antonio Vivaldi, jehož skladba Gloria in D pro sóla, sbor a orchestr na text chvalozpěvu, který je součástí římskokatolické mše, se dochovala jen náhodou. Druhým lákadlem bylo Magnificat D dur BWV 243 pro pět sólových hlasů a orchestr Johanna Sebastiana Bacha.

Komorní orchestr Czech Virtuosi má základní obsazení mozartovské, které podle potřeby rozšiřuje a doplňuje dechovou sekcí. Smyčcové nástroje jsou zvukově a barevně vyvážené a jejich přesná souhra prozrazuje vzájemnou dlouhodobou spolupráci. Před orchestr se postavil dirigent Jakub Klecker, který zúročil své zkušenosti z práce s orchestrem i z úspěšné mnohaleté spolupráce se sborem Kantiléna.

Brněnský komorní sbor, který byl založen v roce 2009, má dnes dvacet čtyři členů a pracuje pod vedením Pavla Koňárka a Tomáše Ibrmajera. Překvapil měkkým a vyváženým zvukem, přesnou intonací i deklamací. Poněkud problematicky se projevilo postavení sboru po stranách orchestru, což ztížilo komunikaci. Přesto se dirigentovi podařilo udržet obě strany sboru v rovnováze.

Ke spolupráci byli přizváni mladí sólisté, nedávní absolventi Janáčkovy akademie múzických umění, z nichž někteří byli pro publikum objevem. Zejména soprány: Tereza Maličkayová, jež vládne jasným a stříbrným hlasem, který se vznášel kostelem v dokonalé intonaci a až andělské čistotě a lehkosti, a sopranistka Markéta Böhmová, jejíž hlas je o poznání těžší, s objemnějším volumenem, a jejíž koloratury byly rovněž intonačně čisté a vokály kulaté. Dámské trio doplňovala Jarmila Balážová s měkkým a barevným altem, působícím jako bezpečná kotva na pevné zemi. Všechny tři hlasy spolu barevně ladily a působily jako pohlazení po duši, ve které vyznělo Vivaldiho Gloria.

Bachovo Magnificat je napsáno pro pět sólových hlasů a orchestr, který se rozšířil o trubky a tympány. Ke třem dámám přistoupily dva mužské hlasy, prezentované opět mladými pěvci. Tenor zpíval mladý slovenský pěvec Matúš Šimko. Útlý mladík překvapil jasným a zvonivým tenorem, který ovládá lehce a s bravurní technikou. Barytonista Roman Hoza je již dnes miláčkem brněnského publika, neboť ho zdejší opera angažovala a hojně ho využívá. Jeho hlas zraje a volumen se rozšiřuje, svůj part přednesl se sympatickou suverenitou.

Celkový dojem občas narušil jen rytmický nesoulad, způsobený rozdělením sboru na dvě poloviny proti sobě, což bylo vynuceno prostorovými možnostmi chrámu. Malé zpožďování v Bachově závěrečné fuze však dokázal dirigent vybalancovat tak, že v konečném výsledku si toho běžný posluchač ani nevšiml. Obecenstvo bylo nadmíru spokojené a odměnilo mladé sólisty nadšeným potleskem. Vánoční koncert přispěl ke slavnostní a pohodové náladě a obohatil vánoční kulturní nabídku města.

Hodnocení autorky recenze: 90 %

 

Vánoční koncert u Minoritů
Dirigent: Jakub Klecker
Markéta Böhmová (soprán)
Tereza Maličkayová (soprán)
Jarmila Balážová (alt)
Matúš Šimko (tenor)
Roman Hoza (baryton)
Czech Virtuosi
Brněnský komorní sbor

28. prosincec 2017 Kostel sv. Janů (u Minoritů) Brno

program:
Antonio Vivaldi: Gloria
Johann Sebastian Bach: Magnificat in D (BWV 243)

www.czechvirtuosi.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Hodnocení

Vaše hodnocení - Vánoční koncert u Minoritů – Czech Virtuosi, Brněnský komorní sbor (Brno 28. 12. 2017)

[yasr_visitor_votes postid="281623" size="small"]

Mohlo by vás zajímat