Ve Státní opeře Praha a v Národním divadle se od září mají zvýšit platy

Umělcům Národního divadla v Praze (ND) a Státní opery Praha (SOP), které jsou od ledna sloučeny v jednu instituci, by se měly od září postupně zvyšovat platy, a to až o 20 procent. Ministerstvo kultury pro to vyčlenilo 117 milionů korun, řekl ČTK náměstek ministra Radek Zdráhal. Zvýšení mezd bude součástí transformace obou divadel a týká se i České filharmonie. MK už také požádalo o navýšení mzdových limitů ministerstvo financí. Netrpělivě na to čekají i hráči orchestru SOP, kteří podle odborářů měli už ke konci února dostat nové platové dekrety. Zatím je ale nemají.

„Baletu by měly být mzdové prostředky navýšeny v rámci transformace od letošního září. Dorovnání platů by se mělo odehrát co nejdříve hned po schválení mzdových limitů. Jsme připraveni dostát závazkům, které jsme slíbili,“ řekl ČTK Zdráhal. Dodal však, že zvýšení mezd není spjato s konkrétním měsícem a jinak vysoké bude u orchestru nebo činohry, která má mzdy vyšší než ostatní.

Dorovnat by se měly i platy zaměstnanců SOP k platům uměleckých pracovníků ND. „Dekrety nám zatím žádné nevydal (pověřený ředitel SOP a ND Ondřej Černý), ačkoli to přislíbil do konce února. Nemáme ani signály o tom, že by se měly vydávat,“ uvedl ale zástupce odborů SOP, violoncellista Petr Pergl.

Ředitel Černý ČTK řekl, že s ministerstvem o platech jedná, protože zvýšení platů bylo přislíbeno v rámci transformace. „Pevně věřím, že se naplní alespoň realistické plány, které hovoří o tom, že by se měly zvednout platy aspoň o 15 až 20 procent,“ uvedl. Na zvýšení platů hráčům orchestru ND trvá i šéfdirigent Tomáš Netopil, který tím podmiňuje své setrvání ve funkci. Odbory již více než rok protestují zejména proti koncepci celé transformace pražské operní scény, která by se měla uskutečnit do roku 2015. Plán zachovává uměleckou samostatnost orchestrů a sborů obou institucí, sloučil baletní soubory a soubory sólistů ND a SOP. 

V orchestru SOP mají podle Pergla hráči stále snížené platy o deset až čtrnáct procent tak, jak nařizovala úsporná opatření zavedená před rokem ve všech příspěvkových organizacích. „Zatímco v ND mají dekrety na návrat, co měly před rokem, u nás je nemáme,“ poznamenal.

Konkrétně Perglovi, kterému je 60 let a v divadle pracuje 36 let, klesl plat o 2500 korun, původně činil 22.800 korun hrubého. Přitom má prý jeden z nejvyšších výdělků v orchestru SOP. Nejnižší platy okolo 18.000 hrubého pobírají absolventi vycházející z konzervatoří a hudebních akademií.

Vedení ND na začátku prosince loňského roku podle Pergla vydalo najednou již jedny nové platové dekrety. Neobsahovaly však náležitosti, které dekrety mají mít a vždy měly, tvrdí Pergl s tím, že by měl v základním platu být vyčíslený i příplatek za vedení nástrojové skupiny. Kvůli tomu podle něj ve skutečnosti přispěly ke snížení platu. „Stěžovali jsme si, že to není v pořádku, i na úřadu práce,“ uvedl Pergl. Vedení ND nakonec dekrety stáhlo a vrátilo SOP ty, které měla původně.

průměrný měsíční plat uměleckého zaměstnance (záleží na konkrétní profesi):
– opera 18 až 28.000 korun
– balet 29 až 30.000 korun
– činohra 33.000 korun

Nástupní platy uměleckých zaměstnanců se pohybují ve výše uvedených intervalech, uvedlo tiskové oddělení Národního divadlav Praze, které tyto údaje poskytlo.

(Zdroj: ČTK – 20.3.2012)

Reakcí (9) “Ve Státní opeře Praha a v Národním divadle se od září mají zvýšit platy

 1. Vůbec nechápu, proč tam za ty platy ti lidé zůstávají.
  Ale taky je pravda, že to není práce od nevidím do nevidím a je dost času na další pracovní poměr např. v ZUŠ, plus různé zájezdy atd. To je dobré. Bežný člověk si při zaměstnání od 8-16.30 už stihne přivydělat jen těžko.

  1. Kamarád je ve sboru SOP od r. 1993. Hrubý plat je pod 18000Kč. S dalšími příplatky má čistý příjem okolo 14000Kč. Zkoušky Út – Pá od 10 – do 12.30-14h. Tento měsíc má 24 představení a v divadle má být od 18h. Na práci v ZUŠ čas nemá. Leda, že by úplně rezignoval na osobní život.

 2. „Nejnižší platy okolo 18.000 hrubého pobírají absolventi vycházející z konzervatoří a hudebních akademií.“
  Nevím odkud dotyčný člověk čerpal !! ??
  Reaguji jen na toto uvádím přesné údaje.
  Absolvent HAMU, 6 let uznaná praxe, nástupní plat do sboru ND 16 540 Kč hrubého (dle státních tabulek). To vše bylo v září 2010. Následně nám byly platy sníženy a můj hrubý plat činil 15 400 Kč.

  Takže na uváděný nejnižší nástupní plat jsem kupodivu nedosáhl ani jednou ;)

  Samozřejmě stejně na tom jsou i hráči v orchestru atd …

 3. to je neuveritelne a neunosne. na druhe strane ma ceska republiky nejlip placene politiky a poslance z cele evropske unie. je na case, aby arabske jaro prislo i do ceske kotliny a aby zodpovedni ve vlade dostavali po arabsku stare boty jako vyzvu k odchodu.
  lec – pecunia non olet, penize nesmrdi. a nez dostat ceskeho politika od valu, to prestoupi polak od katolicismu ke komunismu!

 4. Opět se klame veřejnost?…S vědomím vlastního nízkého platu 13700kč po 6letech v oblastním divadle,po zmiňovaném 10%snížení,coby tutti hráč v orchestru,mi je vždycky dost líto, když se v podobných článcích píše zřejmě o úplně jiných zaměstnancích…A proč zůstáváme za tak nízké platy?No to už je dané povahou našeho zaměstnání a omezenou možností uplatnění v orchestrech,sborech,baletních souborech…Ve všech divadlech i filharmoniích je to s platy podobné…Navíc v naší profesi neplatí-jinde platí víc,chci se tam dostat…Místo se nejdříve musí uvolnit, a pak je třeba vyhrát konkurz…V místě si sehnat bydlení, což je při tom platu nemyslytelné..takový pěkný začarovaný kruh je to;-)
  A pak je velmi povzbuzující se v jiných diskuzích na jibých stránkách dočítat od laické veřejnosti, že si jezdíme přivydělávat a co je to za bordel:-D
  Ale ono by to jinak nešlo, chce-li se umění člověk věnovat…

 5. Podle novelizace ZP s účinností od 1.1.2012, § 123, je nutné, aby platové tarify v jednotlivých platových třídách činily nejméně (pro srovnání):

  – Platová třída 11 – hrubá mzda 14 780 kč měsíčně

  – Platová třída 14 – hrubá mzda 18 850 kč měsíčně

  Podle mých informací, například členům orchestru ND (tutti hráčům) připadá platová třída 11. Pokud by měl být průměrný měsíční plat uměleckého zaměstnance v opeře nejmémě 18 000kč hrubého, jak uvádí zdroj ČTK, musela by všem zaměstnancům náležet nejméně platová třída 14. Jestli tomu tak je, zvláště pak u absolventů konzervatoří či vysokých škol, kteří jsou bez praxe, o tom silně pochybuji. Pokud je však realita jiná, například jestli má ND jinou platovou tabulku, prosím, vyveďte mě z omylu.

  S přáním mnoha sil v boji za lepší podmínky umělců

  MgA. Aleš Hejcman
  předseda ZO UOH ČR
  Divadlo F.X.Šaldy Liberec

  1. Např. v SOP už přes rok tabulky vůbec neplatí.
   V lednu 2011 ještě platy uměleckých zaměstnanců odpovídaly zařazení do tříd (pozice) a stupňů (praxe). V únoru 2011 však došlo k plošnému snížení platů a všem byl vydán platový výměr ve výši přesně 90% původního.

 6. Výborně.
  Takže nejenže nedošlo k 1.1. (po likvidaci příspěvkové organizace SOP a anektování SOP Národním divadlem) k mnohokrát avizovanému srovnání podmínek zaměstnanců, ale rozdíl se dokonce zvětšil.
  V jednom domě se platy vracejí na úroveň před loňským snížením a slibuje se postupné zvyšování ještě o 20 procent a v druhém domě zaměstnanci ostrouhají.

Napsat komentář