Ve věku 84 let zemřel tanečník a choreograf Otto Šanda

Ve věku čtyřiaosmdesáti let zemřel v úterý po těžké nemoci dlouholetý tanečník a choreograf Opery Národního divadla Otto Šanda. Dnes to oznámil jeho syn Filip Šanda. Otto Šanda působil v Národním divadle od poloviny padesátých let, od roku 1966 byl téměř čtvrtstoletí sólistou baletu. Od sedmdesátých let pracoval i jako choreograf v operách a v devadesátých letech vedl balet tehdy nově samostatně působící Státní opery Praha.

Otto Šanda (foto archiv ND Praha)
Otto Šanda (foto archiv ND Praha)

Některé inscenace s Šandovou choreografií má Státní opera na repertoáru i dnes, například Verdiho operu Nabucco, Mozartovu Kouzelnou flétnu či Pucciniho titul Turandot.

Otto Šanda studoval na konzervatoři Praha původně hru na hoboj, teprve ve třetím ročníku přešel na taneční oddělení, které absolvoval v roce 1953. Již během studia v padesátých letech měl angažmá v Ústí nad Labem a v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého. Po dokončení studia se stal sólistou v Armádní opeře.

Do Národního divadla byl přijat v roce 1955 do sboru baletu, v letech 1966 až 1989 byl jeho sólistou.

Ludwig van Beethoven: Prometheus - Naděžda Blažíčková (Dívka), Otto Šanda (Jinoch) - ND Praha 1957 (foto archiv ND Praha)
Ludwig van Beethoven: Prometheus – Naděžda Blažíčková (Dívka), Otto Šanda (Jinoch) – ND Praha 1957 (foto archiv ND Praha)

Od sedmdesátých let se v Národním divadle uplatňoval i ve funkci asistenta režie a choreografa v operách, v letech 1992 až 1999 působil jako choreograf a vedoucí Baletu Státní opery Praha.

Byl také pedagogem a v letech 1973 až 1975 trénoval československé juniorky v moderní gymnastice. Jako choreograf se věnoval především spolupráci s operou, podílel se na desítkách inscenací v Národním divadle, Státní opeře i v Československé televizi.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat