Večeře o osmé. Světová premiéra novinky klasika americké opery Williama Bolcoma

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Bellini, Vincenzo – Adelson e Salvini. BBC Symphony Orchestra, dirigent Daniele Rustioni. Opera Rara 2017 (2 CD). Operní prvotina Vincenza Belliniho z roku 1825 byla uvedena ve více přepracováních a úpravách, ale žádná pozdější verze, ani autorovo přepracování z roku 1829 na dvojaktové melodrama, nezískala dílu popularitu zdaleka srovnatelnou s jeho slavnými operami, jako jsou Norma, Náměsíčná nebo Puritáni. Na vině je také možná překombinovaná zápletka s trochu detektivními rysy, jejíž osou je mužské přátelství a žárlivost, a nikoliv milostný vztah. Námět spadá do období italského romantismu, který také vyhledával látky z britských ostrovů, v tomto případě je děj situován do Irska.

I hlasové obsazení je poněkud neobvyklé, tři party jsou napsány pro mezzosoprány (part Nelly je sice označen jako sopránový, ale tessitura role je opravdu nízká), čtyři mužské role pro rozsah basbarytonu a jedna role pro tenor. Z opery ale na koncertních podiích a na nahrávkách žije teskná árie (romance Nelly) Dopo l’oscuro nembo (která byla skladatelem později transformována do árie Giulietty do opery Montekové a Kapuleti), kterou zařazují i největší mezzosopranistky dneška, jako je Joyce DiDonato nebo Elīna Garanča.

Dílo, vzniklé ještě za studií skladatele v Neapoli, ani nenašlo cestu do nahrávacích studií. Dvě živé nahrávky, první z festivalu v Drottningholmu (1985) na labelu Bongiovanni a druhá v dvojaktové verzi z belliniovského festivalu v Catanii (1992) na labelu Nuova Era, jsou známy jen úzkému okruhu znalců a skalních ctitelů Vincenza Belliniho.

Současná, pečlivě připravená nahrávka anglické společnosti Opera Rara, která se soustředí na belcantovou produkci devatenáctého století, přináší výkony známých pěvců. Navíc poprvé vznikla nahrávka na základě nové kritické edice operního díla Vincenza Belliniho. Hudebního nastudování se ujal známý specialista na belcantovou operu Daniele Rustioni a ze zpěváků zaujmou především italská mezzosopranistka Daniella Barcellona v roli Nelly (přes určitý hlasový neklid), italský tenorista Enea Scala jako malíř Salvini a jeho další krajan Simone Alberghini v roli Lorda Adelsona. Výborný výkon odvádí i BBC Symphony Orchestra. Jak bývá zvykem u nahrávek Opery Rara, jež vynikají kvalitou, ale také vyšší cenou, studiovou nahrávku doprovázelo živé koncertní provedení opery v londýnském Barbican Center minulého roku.


Operní úsměv

Galliano Masini (zdroj it.wikipedia.org/teatro.org)

Slavný italský tenorista Galliano Masini (1896–1986), přední interpret verdiovských i veristických partů a také oblíbený představitel rolí v operách Pietra Mascagniho, se probudil jednoho rána v Římě bez hlasu. Večer měl zpívat náročný part Radama ve Verdiho Aidě. Silně znepokojen stavem svého hrdla nechal ihned telefonicky zavolat místního specialistu doktora Mottu. Ten pečlivě prohlédl jeho krk a nakázal mu: „Teď vám nastříkám do krku speciální roztok s vitamíny a dalšími látkami, které urychlují hojení. Vy zůstanete celý den v pokoji, nebudete zpívat, ani mluvit a budete pouze odpočívat. A večer se vám zcela vrátí hlas a budete v obvyklé formě.“ Slavný zpěvák opravdu poslechl odborníkovu radu a jeho večerní výkon byl skvělý. Když dr. Motta po představení přišel do zpěvákovy šatny, Galliano Masini mu opakovaně děkoval a velebil jeho lékařské schopnosti. Doktor Motta mu odpověděl: „Jen tak mimochodem, s vaším hrdlem bylo dneska ráno vše zcela v pořádku. Problém byl ve vaší hlavě. A ten zázračný roztok, co jsem použil, to byla jen destilovaná voda.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat