Velké varhany v Notre-Dame jsou zachráněny

Svět sledoval s obavami osud uměleckých děl v budově katedrály Notre-Dame v Paříži, která vyhořela minulý týden v pondělí 15. dubna 2019. Mezi předměty v ohrožení byly i dvoje varhany.
Hrací stůl varhan Notre Dame v Paříži (foto: Wikimedia Commons)

Pascal Quoirin je varhanářem, který v Notre-Dame restauroval velké varhany v roce 2017. V uplynulých dnech varhany prohlédl a prohlásil, že zatímco krov katedrály zcela shořel, nástroj na kůru neutrpěl závažnějších škod.

Velmi dobré zprávy ohledně velkých varhan v Notre-Dame! Po dvou hodinách přezkoumávání nástroje jsem neshledal žádnou újmu, která by byla způsobena požárem. Pouze prach, čistý, světle hnědý prach podobný písku, který se nelepí, tedy suchý prach.

Uvnitř nástroje se nacházel i termometr s pamětí, který v den požáru ukazoval teplotu 17 stupňů Celsia (62,5 stupňů Fahrenheita). To znamená, že žádná píšťala, ani žádná elektrická součást nástroje nepodlehla degradaci.

Během dvou týdnů budeme schopní dát varhany do pořádku a vyhotovit podrobnou diagnózu, zejména co se týče varhanních vzdušnic, ale upřímně říkám, jsem velmi optimistický.

V nejlepším případě by bylo ideální uzavřít varhany v dobře utěsněném a klimatizovaném boxu. Tak by bylo možné nástroj popořadě část po části vyčistit a pravidelně na ně hrát. Ochranný box bychom rozebrali až poté, co bude opravena klenba a varhany slavnostně opět uvedli do provozu,“ uvedl varhanář Pascal Quoirin.

Původní velké varhany vznikly v 18. století a v letech 1730 až 1738 je přestavěl varhanář Francois Thierry. Nástroj podstoupil v průběhu 19. století řadu úprav. V současnosti disponuje pěti manuály, 109 rejstříky a přibližně 8000 píšťalami.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat