Velký benefiční koncert pro nové svatovítské varhany

Sbírku na stavbu nových varhan pro pražský chrám svatého Víta podpoří benefiční koncert, který se v katedrále odehraje v předvečer výročí vzniku republiky. Pod vedením dirigenta Jana Kučery se dnes představí Karlovarský symfonický orchestr, mezi jinými vystoupí zpěvačka Lucie Bílá a houslista Pavel Šporcl. Varhany si vyžádají investici 80 milionů korun a měly by se poprvé rozeznít v říjnu 2019.

Nové varhany na základě smlouvy podepsané letos v dubnu vyrobí španělská varhanářská firma Gerharda Grenzinga. „V tuto chvíli se podařilo vybrat téměř 35 milionů korun, tedy 46 procent z celkové částky potřebné pro realizaci varhan. Během koncertu bude spuštěna další možnost podpory, tedy příležitost ‘adoptovat si’ některou píšťalu budoucího nástroje,“ uvedli pořadatelé.

Koncert bude živě přenášet Český rozhlas – Dvojka a Česká televize na programu ČT2. Diváci a posluchači budou moci přispívat telefonicky nebo prostřednictvím dárcovské textové zprávy. Vedle Lucie Bílé a Pavla Šporcla vystoupí také varhanice, zpěvačka a skladatelka Kateřina Chroboková nebo svatovítský varhaník Josef Kšica. Večerem provede Marek Eben.

Grenzingova firma zhotovila už sto třicet osm nových varhan, mimo jiné i nástroje do bruselské či madridské katedrály. Dalších více než devadesát historických nástrojů zrekonstruovala. Nástroj pro Prahu bude inspirován francouzskými vlivy a umožní vedle klasické hudby hrát také současné varhanní skladby. Nejmenší píšťala bude měřit sedm milimetrů, nejdelší přesáhne délku sedmi metrů. Několik píšťal Gerhard Grenzing v chrámu akusticky zkoušel v úterý večer (informovali jsme zde).

Katedrála sv. Víta – Mölzerovy varhany (zdroj katedralasvatehovita.cz)

Katedrálu na Pražském hradě dodnes rozeznívají Mölzerovy varhany. V době svého vzniku ve třicátých letech minulého století byly zamýšleny jako provizorní, akusticky totiž neobsáhnou celý chrám. Společenství svatovítské katedrály, zaštiťující sbírku pro varhany, které by svou hudbou rozezněly celý prostor, vzniklo z iniciativy kardinála Dominika Duky před dvěma lety. Nový nástroj bude umístěn na západní kruchtě.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat