Velký přehled: Kam za tancem a baletem o svátcích

  1. 1
  2. 2

Louskáčka má na repertoáru také Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem, cestuje s ním také na krátké zájezdy – 6. prosince v Karlových Varech, 8. prosince v Mladé Boleslavi, na domovské půdě ho kupodivu ve vánočním čase publikum neuvidí. Po svátcích je na programu jiná pohádka, Sněhová královna v choreografii Mariky Hanouskové.

Národní divadlo moravskoslezské uvádí v období Vánoc balet Popelka, v neoklasické choreografii kanadského tanečníka a tvůrce Paula Chalmera, který pro ostravský balet vytvořil ještě inscenaci Tři mušketýři. Tak svátky sice nejsou louskáčkovské, ale pohádkové ano, Popelka je na programu 19., 26. a 27. prosince.

Divadle F. X. Šaldy v Liberci se v předvánočním čase objeví 21. prosince Spící krasavice v současném pojetí choreografa Daniela Záboje. Louskáček bude na programu 30. prosince a bude to také jeho derniéra. Také tuto verzi upravila choreografka Alena Pešková tak, aby více seděla nepočetnému souboru libereckého baletu. Balet zasazený svou realistickou částí do současnosti měl podtitul Sen dítěte našeho věku a uváděl se od roku 2012.


V zahraničí (zejména blízkém)
Co když budete chtít vyrazit za baletem do zahraničí? Pak se nějaká vánoční nadílka najde i za našimi hranicemi. Balet Vídeňské Státní opery uvádí před svátky sérii představení baletní akademie a pak 23. a 28. prosince Louskáčka. Jde o verzi Rudolfa Nurejeva, tak jak tento balet uvedl v roce 1967, přenesenou v nastudování Manuela Legrise a Aleth Francillon.

Mnichovský balet má pohádkový program importovaný z Anglie, ve svátečním období bude uvádět velmi úspěšný balet Christophera Wheeldona Alenka v říši divů, 22., 26. a 28. prosince. Premiéra v Bavorském státním baletu se konala letos v dubnu.

V Berlíně se v předvánočním shonu objeví Giselle, ale o prvním vánočním svátku nebude chybět všudypřítomný Louskáček. Předvánoční a povánoční program divadlo zpestřuje představením baletní školy, která při Státním baletu funguje. Louskáček je uváděn v choreografii Nacho Duata, který je sice odchovancem Nederlands Dans Theater a choreografem současným, tradici ale ve své inscenaci nezavrhl.

V Drážďanech je připraven Louskáček, po dvou představeních na 23. i 25. prosince. Verze uměleckého šéfa souboru Aarona Seana Watkina a Jasona Beecheyho se rovněž drží tradiční podoby.

U našich nejbližších sousedů ve Slovenském národním divadle také Louskáček nechybí. Vytvořil jej před čtyřmi lety domácí tým, tanečník Jozef Dolinský a dlouholetý baletní mistr Rafael Avnikjan, podle historické verze Vasilije Vajnonena. Výpravu má na svědomí český výtvarník Josef Jelínek. Pokud byste naopak chtěli cestovat daleko za hranice, pak se nabízí londýnští Louskáčkové obou předních britských souborů, které oba hrají v tomto období blokově. Anglický národní balet sérii v choreografii Wayna Eaglinga, baletní soubor Královské opery v choreografii Petera Wrighta. Oba tituly se úspěšně vyprodávají a zdá se, že si ani v nejmenším nekonkurují.

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


1
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
ferdinand

Doplnil bych jen úvahu k Vámosovu Louskáčkovi. Určitě jsme v Praze někteří, kteří si uvědomujeme, že toto dílo nemá s klasickým Louskáčkem moc společného a litujeme, že již 15 let není v Praze k vidění skutečná klasická verze, mimo vystoupení některých baletních škol jako letos ve Vinohradském divadle. Ovšem je pravdou, že masou diváků je Vámosova inscenace přijímána kladně. Pravdou ale také je, že tato masa diváků by klidně přijala kvalitně nastudovanou klasickou verzi, neboť této obrovské skupině diváků (ponejvíce s dětmi) jde hlavně o hezký estetický zážitek. A nic proti tomu. Inscenace v Bratislavě, Brně, Olomouci a Ústí jsou… Číst vice »