Verdiho Requiem ve Svatovítské katedrále

  1. 1
  2. 2

Jediné, co mi po pravdě na celém večeru vadilo, bylo umístění čestných funkcionářů včetně našeho a bavorského ministra kultury a jejich doprovodu na vysoké chrámové lavici, umístěné (a teď nelžu) jeden metr od dirigenta a jeden a půl metru od sólistů, takže si tito pánové a dámy dávali takřka umělé dýchání z úst do úst a kontrolovali, zda mají zlaté či stříbrné plomby. Nejenže je to z hlediska psychologického a estetického nepřípustné, ale tato tělová hradba s důležitými úředníky tlumila zvuk při zpěvu, bránila ve výhledu celému hledišti nejen při produkci, ale i při děkovačce, při které si tito velevážení úředníci stoupli (aby vzdali hold umělcům, nebo aby byli více vidět?). Nechci snižovat důležitost úřadu ministrů kultury ani podezřívat je ze snahy se zviditelnit, ale alespoň pořadatel nebo intendant orchestru nebo dirigent mohli mít rozum a takovému faux pas předejít.

Giuseppe Verdi: Messa da Requiem - chrám sv. Víta Praha - 9. 11. 2015 (foto FB PKF - Prague Philharmonia)
Giuseppe Verdi: Messa da Requiem – chrám sv. Víta Praha – 9. 11. 2015 (foto FB PKF – Prague Philharmonia)

I váš text v této rubrice uveřejníme. Naše adresa: info@operaplus.cz

  1. 1
  2. 2

Reakcí (7) “Verdiho Requiem ve Svatovítské katedrále

  1. Dovolím si přidat informaci k provedení v roce 1981. Dirigoval Claudio Abbado a s Jelenou Obrazcovovou alternovala Lucia Valentini. Mám před sebou nahrávku prvního provedení a program.
    Každopádně mě tento článek velmi potěšil. Slyšela jsem tehdy Verdiho Requiem poprvé a prožila jsem ho nehybně takřka v šoku. Viděla a slyšela jsem oper a koncertů za život hodně, ale toto byl asi nejsilnější zážitek.
    Doležalová

  2. Zrovna jsem pri poslechu snimku s Jussi Björlingem narazila na clanek pana Pisy a jsem nesmirna rada, ze i nekdo dalsi ma zazitek z roku 1981 jako zivotni referenci. Bohuzel moje domaci nahravka s Abbadem neprezila, nicmene dodnes pri kazdem provedeni v hlave slysim, jak to tehdy bozsky podali. Mozna take ryze subjektivni fikce :-), tim spis je prima ji sdilet.

Napsat komentář