Do Verony s Operním kukátkem

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Giacomo Puccini: Tosca – Arena di Verona 2017 (zdroj arena.it)

Vedle operních představení nabízí festival také galakoncert (15. srpna), jehož hlavní náplní bude Beethovenova 9. symfonie, dirigovaná Danielem Orenem (u Arena di Verona Orchestra) a s kvartetem zpěváků, které známe spíše jako interprety románského repertoáru (Erika Grimaldi / soprán, Daniela Barcellona / mezzosoprán, Saimir Pirgu / tenor, Ugo Guagliardo / basbaryton). Koncert bude doprovázet světelná show v režii Paola Mazzona. Součástí letošního programu je i baletní večer italského klasického tanečníka Roberta Bolleho a jeho hostů i koncert Plácida Dominga (s hostující sopranistkou Anou Maríou Martínez a tenoristou Arturem Chacón-Cruzem) s programem ze španělských zarzuel.

Gala IX Sinfonia di Beethoven – ilustrační foto – Arena di Verona (zdroj arena.it)

Festivalové vedení již také oznámilo program na letní sezonu 2018. Úvodní premiérou 22. června 2018 bude Bizetova Carmen, která bude uvedena ve třinácti představeních. Zatím nebylo oficiálně ohlášeno jméno režiséra produkce. Nová inscenace nahradí letité ztvárnění Franca Zeffirelliho, které bylo uvedeno naposledy v létě 2016. Opakovat se budou obě inscenace Aidy, Zeffirelliho inscenace celkem sedmkrát a historická Aida s rekonstruovanou režií z roku 1913 devětkrát. Vrací se i další oblíbená a výpravná Zeffirelliho inscenace Turandot (celkem pět repríz). Nová inscenace Nabucca z letošního roku bude inscenována šestkrát. A šestým titulem bude návrat Rossiniho Lazebníka sevillského v kompletním režijním a scénografickém pojetí Huga De Any v inscenaci z roku 2007 (celkem pět repríz). Celkem tedy pětačtyřicet představení od 22. června do 26. srpna 2018. Mimo to budou uvedeny i dva operní koncerty inzerované jako Special Opera Night.

Aréna Verona (zdroj commons.wikimedia.org/David Monniaux)


České opery v letních festivalových produkcích
Město Konstanz (Kostnice) ve Švábsku je Čechům známo především jako místo upálení Mistra Jana Husa, ale město s cennou historickou architekturou nabízí také četné kulturní akce. V létě zde místní Kammeroper, která vznikla v roce 1982 jako soukromá iniciativa Petera Bauera, uvádí vždy jednu operní produkci na nádvoří původně gotické radnice v renesanční přestavbě.

Radnice Konstanz (zdroj commons.wikimedia.org/Martin Thoma)

Relativně malý prostor pojme asi tři sta diváků. Dramaturgie (vždy jeden operní titul uváděný během prázdnin v méně než deseti reprízách) se neomezuje na osvědčené tituly, které se samozřejmě za pětatřicet ročníků také v nabídce objevily. Vedle Leoncavallových Komediantů (1994), zde nalezneme Mozartovy operní tituly (Bastien a Bastienka, La clemenza di Tito, Zaïde) a Händelovy opery (Xerxes, Orlando v loňském ročníku), ale také repertoárové rarity skladatelů Haydna (Lekárník), Paisiella (Lazebník sevillský, Nina) nebo Salieriho (Falstaff). Pozornost je věnována i divadelně atraktivním kratším operním titulům dvacátého století jako Orffova Chytračka, Hartmannův Simplicius Simplicissimus, Brittenovy opery The Turn of the Screw, The Rape of Lucretia a také jeho přepracování Žebrácké opery, Stravinského Slavík a jiné.

Letošní dramaturgická volba padla na operu Bohuslava Martinů Ariadne, která je uváděná v kombinaci s Milhaudovou „minutovou“ operou Opuštění Ariadny (1928), jež tvoří humornou dohru vážného antického příběhu. Není to ale první zařazení opery Bohuslava Martinů do letního programu, v roce 2006 byla během léta uvedena jeho Ženitba. Letos hudební ředitel místní Kammeroper Peter Bauer nastudoval hudebně tuto třičtvrtěhodinovou lyrickou operní kompozici Bohuslava Martinů ve spolupráci s režisérem Alexanderem Irmerem na scéně Jochena Diederichse (ten je též tvůrcem kostýmů). V hlavní roli Ariadny v obou titulech vystoupí sólistka operního souboru v Grazu, Ana Kovačević, stejně tak bude dvojitým Theseem Attila Mokus. Lístky pro pět plánovaných představení ve dnech 16., 18., 19., 21. a 23. srpna (vždy od 20.45 po setmění) jsou dostupné ve třech cenových kategoriích: 36, 24 a 16 euro.

Dvořákův Dimitrij se trochu nečekaně objevuje na letním programu Bard Music Festival pořádaném v architektonicky vytříbeném prostoru budovy Sosnoff Theater v Richard B. Fisher Center for the Performing Arts (modernistická budova vznikla podle návrhu světoznámého architekta Franka Gehryho) v Annandale on Hudson ve státě New York.

Bard College Fisher Center Annandale on Hudson (zdroj commons.wikimedia.org/Daniel Case)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat