Vilém Veverka poprvé s barokním hobojem. Nástroj má jen dvě klapky

Vyhledávaný hobojista Vilém Veverka premiérově vystoupí s barokním nástrojem. Chopí se jej ve středu v brněnském Besedním domě, kde Czech Ensemble Baroque uvede program z díla Františka Xavera Richtera. Barokní nástroj zazní v Richterově Koncertu pro hoboj F dur. Další Richterova díla soubor uvede v novodobé premiéře.

Vilém Veverka, jehož specializací byl doposud moderní hoboj, bere seznámení s barokním nástrojem jako významnou možnost posunout se dál v kariéře. „Nechci, aby lidé chápali barokní hoboj jako chudého příbuzného moderního nástroje,“ doplnil hobojista.

Vilém Veverka (foto archiv)

Hudebník se v minulosti autentickým nástrojem okrajově zabýval, ale nikdy ne na takové úrovni jako nyní. „K baroknímu hoboji přistupuji jako k jinému nástroji,“ řekl Vilém Veverka. Kromě materiálu se nástroje odlišují konstrukcí. Barokní hoboj má jenom dvě klapky. Hudebník, který hrál mimo jiné i s Berlínskou filharmonií, tak musel na premiérové vystoupení hodně trénovat.

Barokní hoboje a fagoty (zdroj flickr.com/foto Gabriel Walt)

Skladatele Richtera si soubor dirigenta Romana Válka vybral proto, že je v současnosti opomíjen. Přitom je spjatý s Moravou, narodil se totiž v Holešově na Kroměřížsku.

Dotyčný koncert je součástí 5. ročníku abonentního cyklu Bacha na Mozarta!, který posluchačům představuje hudbu sedmnáctého a osmnáctého století. Ve středu kromě Viléma Veverky vystoupí také Markéta Böhmová, Piotr Olech, Jakub Kubín nebo Jiří Miroslav Procházka.

Umělecký soubor Czech Ensemble Baroque působí hlavně na Moravě, ale vystupuje i na tuzemských či zahraničních festivalech.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat