Vilém Veverka poprvé s barokním hobojem. Nástroj má jen dvě klapky

Vyhledávaný hobojista Vilém Veverka premiérově vystoupí s barokním nástrojem. Chopí se jej ve středu v brněnském Besedním domě, kde Czech Ensemble Baroque uvede program z díla Františka Xavera Richtera. Barokní nástroj zazní v Richterově Koncertu pro hoboj F dur. Další Richterova díla soubor uvede v novodobé premiéře.

Vilém Veverka, jehož specializací byl doposud moderní hoboj, bere seznámení s barokním nástrojem jako významnou možnost posunout se dál v kariéře. “Nechci, aby lidé chápali barokní hoboj jako chudého příbuzného moderního nástroje,” doplnil hobojista.

Vilém Veverka (foto archiv)

Hudebník se v minulosti autentickým nástrojem okrajově zabýval, ale nikdy ne na takové úrovni jako nyní. “K baroknímu hoboji přistupuji jako k jinému nástroji,” řekl Vilém Veverka. Kromě materiálu se nástroje odlišují konstrukcí. Barokní hoboj má jenom dvě klapky. Hudebník, který hrál mimo jiné i s Berlínskou filharmonií, tak musel na premiérové vystoupení hodně trénovat.

Barokní hoboje a fagoty (zdroj flickr.com/foto Gabriel Walt)

Skladatele Richtera si soubor dirigenta Romana Válka vybral proto, že je v současnosti opomíjen. Přitom je spjatý s Moravou, narodil se totiž v Holešově na Kroměřížsku.

Dotyčný koncert je součástí 5. ročníku abonentního cyklu Bacha na Mozarta!, který posluchačům představuje hudbu sedmnáctého a osmnáctého století. Ve středu kromě Viléma Veverky vystoupí také Markéta Böhmová, Piotr Olech, Jakub Kubín nebo Jiří Miroslav Procházka.

Umělecký soubor Czech Ensemble Baroque působí hlavně na Moravě, ale vystupuje i na tuzemských či zahraničních festivalech.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na