Vizionář Steve Jobs míří na operní jeviště. Hudba byla vytvořena s pomocí dvou počítačů Apple

Opera o zakladateli slavné firmy Apple Computer Stevu Jobsovi bude mít o víkendu premiéru v Santa Fe v americkém státě Nové Mexiko. Dílo nazvané (R)evoluce Steva Jobse (v originále The (R)evolution of Steve Jobs) je podle skladatele Masona Batese kombinací tradiční a elektronické hudby a vytvořeno bylo s pomocí dvou počítačů Apple.

V osmnácti scénách jednoaktové opery Mason Bates spolu s libretistou Markem Campbellem rekapituluje Jobsův život od sedmdesátých let, kdy firma vznikla, až do jeho smrti v roce 2011. Za prolog a epilog posloužila autorům „garážová“ scéna, v níž Jobs se svým přítelem Stevem Wozniakem sestrojil svůj první počítač.

Steve Wozniak a Steve Jobs na dobovém snímku (zdroj iphonehacks.com)

Opera nemá Jobse oslavovat jako geniálního inovátora, ale přiblížit ho jako lidskou bytost, která byla vůči zaměstnancům i vůči sobě tvrdá. „Spád opery je stejně rychlý a dynamický jako technologie, které Jobs vytvořil,“ tvrdí autoři.

Steve Jobs (zdroj flickr.com)

Partu Jobse se ujal americký barytonista Edward Parks, v díle jako hlavní postavy vystupují Wozniak, Jobsova manželka Laurene a jeho buddhistický duchovní rádce Kobun. Premiéra je tuto sobotu, do konce srpna je plánováno šest představení.

Santa Fe Opera (zdroj commons.wikimedia.org/Vivaverdi2013)

Pod nastudováním novinky je podepsán tandem mladých amerických tvůrců: dirigent Michael Christie a režisér Kevin Newbury. Opera má být uvedena i na scénách v San Francisku a Seattlu.

O Jobsovi byl v roce 2015 natočen úspěšný biografický film režiséra Dannyho Boylea a scenáristy Aarona Sorkina. V hlavní roli se představil Michael Fassbender a ve snímku si zahrála i Kate Winslet.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat