Je to vlastně takový fantasmagorický koktejl. Petr Kofroň a Alice Nellis chystají v ND Kašlíkův Krakatit

Jedinou českou operou v sezoně 2016/2017 Národního divadla v Praze bude Krakatit skladatele, dirigenta a režiséra Václava Kašlíka na motivy románu Karla Čapka. Dílo s libretem filmového režiséra Otakara Vávry bude mít premiéru 20. dubna. Na první českou scénu se Kašlíkovo experimentální dílo vrátí po více než padesáti letech.

Václav Kašlík: Krakatit – Ivana Mixová (Princezna) a Ivo Žídek (Inženýr Prokop) – ND 1966 (zdroj archiv ND/foto Jaromír Svoboda)

Režie nové inscenace se ujala Alice Nellis, hudbu nastudoval umělecký ředitel Opery Národního divadla a dirigent Petr Kofroň. V hlavních rolích se představí Josef Moravec (Prokop) a Lucie Hájková (Anči). “Role inženýra Prokopa je velmi rozsáhlá a pěvecky náročná. Je to další výzva, ze které mám respekt a zároveň se na ni těším,” svěřil se dnes na setkání se zástupci médií Josef Moravec.

Václav Kašlík: Krakatit – Josef Moravec – vizuál k inscenaci – ND 2017 (zdroj FB ND)

Oba pěvci se objeví i v činoherním prologu, který je historickou fikcí, jako Karel Čapek a Olga Scheinpflugová. “Prolog jsme stavěli jako jeden z Čapkových dnů v době, kdy Krakatit psal. Ve svém osobním životě byl tehdy mezi dvěma osudovými ženami, Olgou Scheinpflugovou a Věrou Hrůzovou, a zároveň byl pod velkým tlakem matky a otce kvůli své nemoci. Tak jsme prolog postavili jako jeden dost složitý večer,” popsala autorka prologu, režisérka Alice Nellis.

Alice Nellis a Petr Kofroň při přípravě nové inscenace Kašlíkovy opery Krakatit – ND 2017 (zdroj FB ND)

“Kašlíkova hudba mě zajímá, protože je vlastně postmoderní,” uvedl dirigent Petr Kofroň. “Neoklasicismus, ozvuky meziválečné avantgardy, jazz, dobový pop, dokonce práce s banalitou, minimalistický princip opakování, trochu občas Janáček, do toho představa o elektronické hudbě padesátých let, absurdita spojení klasického orchestru s orchestrem jazzovým. Je to vlastně takový fantasmagorický koktejl,” řekl.

Na libretu se podílel filmový režisér Otakar Vávra, který Čapkův román zfilmoval s Karlem Högerem v hlavní roli. Operní verze Krakatitu, napsaná v roce 1960, byla o rok později rovněž zfilmována. V tutéž dobu byla opera poprvé uvedena na divadelním jevišti v Ostravě. V pražském Národním divadle měla premiéru až v roce 1966. Inscenace bude letos uvedena u příležitosti 100. výročí narození Kašlíka.

Václav Kašlík (zdroj archiv ND/foto Jaromír Svoboda)

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na