Je to vlastně takový fantasmagorický koktejl. Petr Kofroň a Alice Nellis chystají v ND Kašlíkův Krakatit

Jedinou českou operou v sezoně 2016/2017 Národního divadla v Praze bude Krakatit skladatele, dirigenta a režiséra Václava Kašlíka na motivy románu Karla Čapka. Dílo s libretem filmového režiséra Otakara Vávry bude mít premiéru 20. dubna. Na první českou scénu se Kašlíkovo experimentální dílo vrátí po více než padesáti letech.

Václav Kašlík: Krakatit – Ivana Mixová (Princezna) a Ivo Žídek (Inženýr Prokop) – ND 1966 (zdroj archiv ND/foto Jaromír Svoboda)

Režie nové inscenace se ujala Alice Nellis, hudbu nastudoval umělecký ředitel Opery Národního divadla a dirigent Petr Kofroň. V hlavních rolích se představí Josef Moravec (Prokop) a Lucie Hájková (Anči). “Role inženýra Prokopa je velmi rozsáhlá a pěvecky náročná. Je to další výzva, ze které mám respekt a zároveň se na ni těším,” svěřil se dnes na setkání se zástupci médií Josef Moravec.

Václav Kašlík: Krakatit – Josef Moravec – vizuál k inscenaci – ND 2017 (zdroj FB ND)

Oba pěvci se objeví i v činoherním prologu, který je historickou fikcí, jako Karel Čapek a Olga Scheinpflugová. “Prolog jsme stavěli jako jeden z Čapkových dnů v době, kdy Krakatit psal. Ve svém osobním životě byl tehdy mezi dvěma osudovými ženami, Olgou Scheinpflugovou a Věrou Hrůzovou, a zároveň byl pod velkým tlakem matky a otce kvůli své nemoci. Tak jsme prolog postavili jako jeden dost složitý večer,” popsala autorka prologu, režisérka Alice Nellis.

Alice Nellis a Petr Kofroň při přípravě nové inscenace Kašlíkovy opery Krakatit – ND 2017 (zdroj FB ND)

“Kašlíkova hudba mě zajímá, protože je vlastně postmoderní,” uvedl dirigent Petr Kofroň. “Neoklasicismus, ozvuky meziválečné avantgardy, jazz, dobový pop, dokonce práce s banalitou, minimalistický princip opakování, trochu občas Janáček, do toho představa o elektronické hudbě padesátých let, absurdita spojení klasického orchestru s orchestrem jazzovým. Je to vlastně takový fantasmagorický koktejl,” řekl.

Na libretu se podílel filmový režisér Otakar Vávra, který Čapkův román zfilmoval s Karlem Högerem v hlavní roli. Operní verze Krakatitu, napsaná v roce 1960, byla o rok později rovněž zfilmována. V tutéž dobu byla opera poprvé uvedena na divadelním jevišti v Ostravě. V pražském Národním divadle měla premiéru až v roce 1966. Inscenace bude letos uvedena u příležitosti 100. výročí narození Kašlíka.

Václav Kašlík (zdroj archiv ND/foto Jaromír Svoboda)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat