Vlastní orchestr jako kamínek, který bohatému seniorovi v mozaice chyběl

  1. 1
  2. 2

A Desaga toho využíval. Ve Frantzově okolí se mluvilo o tom, že z Frantzových prostředků tankuje nádrž svého auta a platí hotely. Ze zneužívá svou volnost při zprostředkovávání angažmá hudebníků. Externí kontroly zřejmě nic nepotvrdily, on sám se k tomu nechce vyjadřovat, jeho finanční situace je „soukromá záležitost“. Takzvané „skryté provize“ údajně u Filharmonie národů neexistovaly.

Vědom si toho, že rozhodujícím mužem nebyl Frantz, nýbrž Würth, snažil se Desaga dostat do sponzorovy blízkosti. Posílal mu pozdravy k narozeninám, k Vánocům. Tak se také brzy dozvěděl, že se Würth jako Frantzův finančník hodlá stáhnout a založit vlastní orchestr.

Desaga si mnohokrát ve jménu hudebníků Würthovi stěžoval na Frantzovu nevypočitatelnost. Jednu takovou písemnou stížnost dostal Würth na jaře 2016, a její obsah ho rozzlobil tak, že definitivně ztratil chuť orchestr podporovat. Frantz zavětřil a při nejbližší generální schůzi se stal tento problém hlavním bodem programu.

Jedenáct Frantzových hudebníků teď přešlo do Würthova orchestru. Würth říká, že „mnozí chtěli od Frantze dávno utéct“. Smlouvu teď u něj má i Desaga, opět jako koncertní mistr, a před několika týdny se přestěhoval do Künzelsau.

Desagův útěk od praporu proběhl hladce i proto, že na Würthově straně tahal za nitky starý důvěrník – Harald Unkelbach, který řídí Würthovu nadaci, v níž jsou soustředěny kulturní aktivity podniku. Unkelbach se podílel na založení nového orchestru, současně je společníkem Filharmonie národů, pro kterou teď ale nevidí budoucnost a naléhá na rychlé řešení.

Justus Frantz o tom mluvit nechce. Na písemné dotazy neodpovídá, termíny interview jeho sekretářka na poslední chvíli odříká. Jen dal na vědomí, že je „zatížen novými úkoly“ a těší se, že je „bude moci pokud možno dokonale naplnit“. Potřebuje „soustředění a naprosto uspořádaný denní režim“.

Jak dalece se ho Würthova rezignace na podporu orchestru dotkla, neprozradí. Würth tvrdí, že zůstávají i nadále přáteli. „Nikdy bych nedopustil, aby musel Justus hladovět.“

Justus Frantz založil roku 2016 nový orchestr, World Peace Philharmonia of the Nations. Inspirovali ho k tomu dva mezitím zesnulí průvodci kariéry, hudební legendy Leonard Bernstein a Yehudi Menuhin. Stejný impuls prý ostatně stál už před dvaadvaceti lety při založení Philharmonie der Nationen.

A našel prý i nové finančně silné přátele. Jeho Mírový koncert v Hamburku s tímto orchestrem umožnil výrobce hraček z Číny. Tam je jeho pověst ještě neposkvrněná.

 

Přeložila a připravila Vlasta Reittererová

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat