Vojtěch Semerád a Cappella Mariana zahajují Letní slavnosti staré hudby

Ve čtvrtek 11. července 2019 zahájí Cappella Mariana Letní slavnosti staré hudby. Zeptali jsme se při té příležitosti uměleckého vedoucího souboru Vojtěcha Semeráda na několik otázek o zahajovacím koncertu a programu, který budou hrát.
Vojtěch Semerád (foto Petra Hajská)

Když Vás oslovili pořadatelé festivalu Letní slavnosti staré hudby, abyste s Cappellou Marianou zahájili letošní jubilejní ročník, překvapilo Vás to?
Byl jsem samozřejmě velmi potěšen, že mi byla dána tato prestižní úloha zahájit jubilejní, již 20. ročník Letních slavností staré hudby. Jsem s festivalem spjat od jeho počátku jak v jeho produkční, tak i umělecké složce. Naposledy jsme s Cappellou Marianou na festivalu zpívali před třemi lety a obdrželi jsme výborné ohlasy, tak snad se nám to podaří i letos a ten pomyslný první dárek festivalu bude velkolepý stejně jako vícesborová hudba, kterou v programu uvedeme.

Cappella Mariana již má ve světě staré hudby velmi dobré jméno, tvoří ji profesionální zpěváci, kteří se intenzivně věnují tzv. poučené interpretaci. Na festivalu vystoupíte společně s drážďanským souborem Instrumenta Musica, který vede trombonista Ercole Nisini, původem z Itálie. Je to vaše první spolupráce, nebo jste se již v minulosti účastnili společných projektů?
S Instrumentou Musicou je to naše první spolupráce, avšak jejich uměleckého vedoucího a zároveň fenomenálního hráče na „sackbut“ Ercola Nisiniho znám již z několika jiných projektů. Byla to spíše otázka času, kdy spojíme své síly dohromady a dáme vzniknout tomuto nádhernému programu, který přináší opravdové skvosty vícesborového repertoáru německého a italského raného baroka. Cappella Mariana vystoupí ve dvanáctičlenném obsazení spolu s theorbou a trojřadou harfou (arpa doppia), Instrumenta Musica čítá 2 cinky, 3 trombony (sackbuty), 2 dulciany, 1 violu da braccio a samozřejmě nesmí chybět varhany. Toto složení nám umožní vytvořit v kostele sv. Šimona a Judy vskutku nádherný zvuk, navíc při některých skladbách využijeme nejen pódium, ale také kostelní empory. Posluchači se tedy mohou těšit také na bohatší zvukový zážitek.

Vojtěch Semerád (foto Petr Tomaides)

Jaké skladby při zahájení 20. ročníku festivalu Letní slavnosti staré hudby zazní?
Posluchači si budou moci vychutnat díla mistrů vícesborové kompoziční techniky, jako jsou Andrea a Giovanni Gabrieliové, Orlando di Lasso či Heinrich Schütz. Tato monumentální díla byla doménou raného baroka – v našem podání tak uslyšíte skladby, které čítají až 14 hlasů. Centrem tohoto stylu, pro nějž je typická zmíněná vícesborovost a užívání bohatého hudebního doprovodu dechových a smyčcových nástrojů, byly především Benátky, odkud se tento všemi obdivovaný styl šířil do Evropy a doputoval až za Alpy. Program koncertu Jubilate Deo tak vybuduje pomyslný most právě mezi Benátkami a německými zeměmi, kde vícesborové kompozice dodávaly lesk a prestiž zdejším chrámům a knížecím či královským dvorům.

Vámi zvolený repertoár pro koncert Jubilate Deo není pro zpěváky ani instrumentalisty vůbec snadný. Prozradíte nám, jak dlouho vám příprava koncertu zabrala?
Cappella Mariana už existuje víc než 10 let a za tu dobu jsem se svými kolegy tak říkajíc srostlý a i náročný program jako je tento nám nedělá obtíže. Samotná příprava dramaturgie, notového materiálu a uměleckého vedení je dlouhá, ale samotné nastudování musí být velice efektivní a je provedeno bezprostředně před koncertem. Samozřejmě podpora mých kolegů, kteří jsou vynikající zpěváci, toto rychlejší nastudování logicky umožňuje. I přesto, že repertoár není jednoduchý, na zkouškách vždy vládne přátelská nálada, což dosvědčuje i mnoho veselých historek, které by vydaly na samostatnou knihu. Nechme se překvapit samotným koncertem, třeba si z něj veselou historku odnesou také posluchači…

Vy sám jste se určitě účastnil prvních ročníků festivalu, jak na Vás festival působil tehdy a jak na Vás působí dnes?
Festival za svoji historii udělal velký krok vpřed a jeho jedinečná dramaturgie a vsazení do historických prostor jej dělá výjimečným nejen v České republice, ale i v evropském měřítku. Já mu přeji dalších 20 ročníků, které přitáhnou nové a nové publikum, aby se bohatství hudby minulých staletí co nejvíce šířilo!

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat