Výborný Cristian Măcelaru s Rotterdamskou filharmonií na Moravském podzimu

  1. 1
  2. 2

Velmi překvapil výběrem prvního přídavku, když neočekávaně zvolil duo – intimní volnou část z Rachmaninovovy violoncellové sonáty g moll, op. 19, ve spolupráci s koncertním mistrem violoncell. Prokázal tak i vysokou míru komorního cítění. Druhým přídavkem sólisty bylo brilantní variační zpracování makedonské lidové písně, autora jsem bohužel nepostřehl.

Po přestávce došlo k iracionálnímu jevu dobře známému v hudbě stejně jako ve sportu: Jako by nastoupila „jiná kapela“. Druhá symfonie D dur, op. 43 Jeana Sibelia (1865–1957), od samého počátku působila suverénně. Je zřejmé, že rotterdamští se cítí ve skandinávském romantickém repertoáru na jistější půdě než v hudbě ruské. Nostalgické, zádumčivé severské nálady i rozjasněné pastorální plochy byly citlivě vystiženy, dřeva hrála výborně v sólech i ansámblech, žestě byly o poznání vyrovnanější (musím pochválit skvělou první trubku a nyní výborné trombony). Bohužel se tato krásná Sibeliova hudba klene v mohutných celcích od jedné prodlevy či fermaty (zastavení) ke druhé. Při vší úctě k velkému severskému symfonikovi je v tom jistá bezradnost. Teprve od třetí věty jsou jednotlivé úseky provázány již přirozeněji a v sevřeném tvaru postupně směřují až k závěrečnému chorálu mohutného finále. Holanďané se Sibeliem sklidili velký úspěch a v obecné euforii přidali Brahmsův Uherský tanec č. 1.

Rotterdamská filharmonie ‒ Moravský podzim 2015 (foto Petr Francán)
Rotterdamská filharmonie ‒ Moravský podzim 2015 (foto Petr Francán)

Sympatický a charismatický Cristian Măcelaru se předvedl jako špičkový dirigent na vzestupu, o němž v budoucnosti ještě hodně uslyšíme. Tento mimořádný talent je již nyní skvěle připraven na nejnáročnější hudební výzvy. Dojem z jeho výkonu byl dominující. Výjimečnost večera umocnil mimořádný sólista a kvalitní výkon orchestru ve druhé polovině koncertu.

Hodnocení autora recenze: 85 %

Moravský podzim 2015
Rotterdamská filharmonie
Dirigent: Cristian Măcelaru
Simon Trpčeski (klavír)
9. října 2015 Janáčkovo divadlo Brno

program:
Nikolaj Rimskij-Korsakov: Májová noc, předehra k opeře
Sergej Rachmaninov: Klavírní koncert č. 3 d moll, op. 30
Jean Sibelius: Symfonie č. 2 D dur, op. 43

www.mhf-brno.cz

Autor je členem orchestru Filharmonie Brno
Foto Petr Francán

  1. 1
  2. 2

Hodnocení

Vaše hodnocení - Rotterdamská filharmonie -Cristian Măcelaru & Simon Trpčeski (Moravský podzim 9.10.2015)

[Celkem: 15    Průměr: 4.1/5]

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na