Vyhoďme ho z kola ven – originální divadlo plné humoru s působivým závěrečným apelem

  1. 1
  2. 2

Realismus scény s průhledem do sesterny souzní s dětsky hravou iluzorností, s humornou nadsázkou a současně se stává i žádoucím kontrastem. Úniky chovanců jsou vlastně iluzí – jsou odsouzeny k nezdaru, je to jen sen, pokus. To, co je reálné, pevné a neměnné, je léčebna s jejím tvrdým a nekompromisním řádem. Civilnost, realita v nečekaném souladu s iluzivností ústí v silně expresivní celek.

Tak jak jsou do detailu promyšlené všechny scénické prvky a choreografie, tak vypracované jsou výkony všech tanečníků po technické i výrazové, spíše by bylo na místě říci herecké stránce. Psychologie postav je dokonalá. A když Richard Ševčík jako Randle P. McMurphy přijde na jeviště, zcela zapomenete na Jacka Nicholsona, i když má Richard Ševčík stejnou čepici jako filmový hrdina. Teď však jako by americký herec nikdy nebyl. Je tu Ševčíkův vzdorný McMurphy s neodolatelně chlapeckým rošťáckým výrazem v tváři, s nonšalantností, nevázaností, s nadhledem, ironií a s vnitřním rebelstvím, které vyústí v otevřený odboj a fatální střet. Technická jistota je samozřejmostí, odzbrojující je tanečníkova bezprostřednost a přesvědčivost hereckého výkonu – mimika, zachycení výrazu, přesně vyměřená gesta. Náčelníkem Bromdenem je výborný Karel Audy, který dokázal vytvořit plně přesvědčivou postavu vzbuzující soucit, způsob, jímž postihl jen neznatelně a pozvolna se měnící výraz Bromdenovy tváře k závěrečnému tichému apelu je obdivuhodný. Sara Aurora Antikainen je nekompromisní sestrou Ratchedovou, z jejíhož jednání vskutku mrazí stejně jako z nehybné tváře sestry Pilbowové v podání Mami Hagihary. Odlišné typy pacientů dokázali perfektně ztvárnit Justin Rimke jako nešťastný Billy Bibbit, Ondřej Potužník jako Martini, Gaëtan Pires v roli Hardinga a Mischa Alexander Hall jako Charlie Cheswick. V podání Adély Krandové a Victorie Svetlany Roemer přinesly komediálnost a živelnost výstupy děvčat Candy a Rose, které přivádí McMurphy k svým přátelům. Celek dotváří dvě postavy černě oděných dívek, které plní role hlídaček v léčebně, zcela přirozeně se podílejí na jednoduchých přestavbách scény posouváním paravánů či výměnou promítaných obrazů. Potřebnou nekompromisnost a odtažitost jim vtiskly Andronika Tarkošová (Washington) a Afroditi Vasilakopoulou (Warren). Přesvědčivý byl rovněž Thierry Lynn Jaquemet jako doktor Spivey.

Ačkoliv lze předpokládat, že Vyhoďme ho z kola ven je dílo dostatečně známé, a i při vědomí toho, že dění na jevišti je zcela přehledné a sdělné, neměl by v programu chybět obsah baletu. Jen přibližný nástin děje bez bližší charakteristiky postav nestačí. Sobotní představení bylo prvním uvedením této nové inscenace pro diváky. Do prázdnin stihne DJKT ještě jednu reprízu 6.června, slavnostní premiéru naplánovalo až na 4. září. Jistě by bylo možné situaci s chybějícím obsahem v programu doladit. Výjimečná a po všech stránkách originální inscenace Dustina Kleina má totiž velký potenciál oslovit svou hravostí, nápaditostí a silnou výpovědní hodnotou širokou škálu publika.

Richard Ševčík, Karel Audy, Vyhoďme ho z kola ven (foto Irena Štěrbová)

Vyhoďme ho z kola ven

libreto, choreografie a režie: Dustin Klein
Hudba: Simon Lovermann
Scéna a kostýmy: Dustin Klein, Louise Flanagan
Světelný design: Jakub Sloup

Randle P. McMurphy: Richard Ševčík
sestra Ratched: Sara Aurora Antikainen
sestra Pilbow: Mami Hagihara
Washington: Andronika Tarkošová
Náčelník Bromden: Karel Audy
Billy Bibbit: Justin Rimke
Martini: Ondřej Potužník
Candy: Adéla Krandová
Turkle: Mátyás Szilvezster Sántha
Warren: Afroditi Vasilakopoulou
Harding: Gaëtan Pires
Charlie Cheswick: Mischa Alexander Hall
doktor Spivey: Thierry Lynn Jaquemet
Rose: Victoria Svetlana Roemer

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments