Výroční ceny mají Nikola Márová, Michal Štípa, DekkaDancers a Michaela Černá

Na Nové scéně Národního divadla v Praze byly v neděli 25. února 2018 vyhlášeny a oceněny nejlepší taneční výkony a choreografie za loňský rok. Výroční ceny portálu Opera Plus si tentokrát odnesli první sólisté Baletu Národního divadla v Praze Nikola Márová a Michal Štípa, ocenění za svoji společnou choreografii získali Ondřej Vinklát, Štěpán Pechar a Marek Svobodník. Mimořádnou Výroční cenu převzala někdejší primabalerína "zlaté kapličky" a nynější baletní mistryně Michaela Černá.
Předávání Výročních cen Opery Plus – Vít Dvořák, Václav Janeček, Michaela Černá, Štěpán Beňovský, Štěpán Pechar, Nikola Márová, Michal Štípa – Nová scéna Národního divadla Praha 25. 2. 2018 (zdroj ND / foto Hana Smejkalová)

Výroční ceny Opery Plus jsou prakticky jedinými tuzemskými diváckými divadelními cenami a jsou udělovány na základě hlasování čtenářů tohoto portálu. O širší nominace umělců, zařazených do hlasování v žánru balet a jiný tanečně dramatický žánr, se podobně jako v předchozích letech postarali oslovení taneční publicisté a odborníci – Marcela Benoniová, Lucie Dercsényiová, Lucie Kocourková, Zdeněk Prokeš a Roman Vašek, společně se šéfredaktorem portálu Opera Plus Vítem Dvořákem. Do výběru favoritů, o kterých čtenáři hlasovali, se tak dostaly tři desítky umělců ve třech kategoriích: ženský taneční výkon, mužský taneční výkon a choreografie. Do nominací byly zahrnuty výkony, respektive choreografie našich i zahraničních umělců v tuzemských inscenacích, které byly u nás prvně k vidění v loňském roce.

První sólistka Baletu pražského Národního divadla Nikola Márová získala Výroční cenu Opery Plus hned za dva svoje výkony v inscenacích prvního českého baletního souboru: za ztvárnění postavy Ona v choreografii Petra Zusky Chvění a za roli Matky ve Stravinského Svěcení jara v choreografii Glena Tetleye, uváděné v rámci triptychu Timeless. Ve stejném titulu zabodoval i Michal Štípa, první sólista Baletu Národního divadla, a to rolí Otce, za niž má prvenství a Výroční cenu Opery Plus v mužské kategorii.

Glen Tetley: Svěcení jara – Nikola Márová, Michal Štípa – ND Praha 2017 (zdroj FB Baletu ND Praha / foto Pavel Hejný)

Nejlepší choreografií loňského roku se stala Poslední večeře tvůrců Ondřeje Vinkláta, Štěpána Pechara a Marka Svobodníka v nastudování tanečního uskupení DekkaDancers na pražské scéně Jatka 78. Také Vinklát, Pechar i Svobodník působí ve svých hlavních profesích jako tanečníci Národního divadla.

Štěpán Pechar, Marek Svobodník, Ondřej Vinklát: Poslední večeře – DekkaDancers 2017 (zdroj DekkaDancers / foto Michal Hančovský)

Mimořádnou Výroční cenu Opery Plus, udělovanou šéfredaktorem tohoto portálu, tentokrát převzala za dlouholeté zásluhy o rozvoj českého baletu Michaela Černá, někdejší primabalerína Národního divadla a jeho nynější baletní mistryně. „Michaela Černá patří k velkým hvězdám českého baletu, které se po konci své mimořádné kariéry dokázaly přehrát do prakticky zcela anonymní a přitom neméně náročné role baletního mistra či pedagoga a své cenné zkušenosti zcela nezištně předávat dalším generacím tanečníků,“ zdůvodnil výběr šéfredaktor Opery Plus Vít Dvořák. „Michaela Černá navíc zanedlouho oslaví svoje životní jubileum, i proto jsme se rozhodli dát mimořádnou Výroční cenu tentokrát právě jí.“

Petr Iljič Čajkovskij: Labutí jezero – Michaela Černá (Odilie), Ján Němec (Princ) – Národní divadlo 1982 (zdroj archiv ND / foto Oldřich Pernica)

Do hlasování o nejúspěšnějších tanečních výkonech a choreografii za loňský rok se v průběhu pouhého jednoho měsíce zapojilo na stránkách portálu Opera Plus rekordních 13.327 čtenářů. Mezi letošními favority nejlepších tanečních výkonů byli mimo jiné sólistka baletního souboru Národního divadla moravskoslezského v Ostravě Barbora Šulcová, dále Jarmila Hruškociová Dycková, Kristýna Miškolciová a Karel Audy z plzeňského baletu či Eriko Wakizono z Národního divadla Brno, Paul Oliver z olomouckého baletu nebo Alexandr Sadirov a Adam Sojka ze souboru Laterny magiky. Svými výkony též zaujala řada umělců působících bez stálého angažmá, například Fanny Barrouquére, Zuzana Herényiová nebo Václav Kuneš. O ocenění za nejlepší choreografii se ucházeli například Miřenka Čechová, Lenka Vagnerová nebo kolektiv VerTeDance v čele s Petrou Tejnorovou či Helena Kazárová. Kompletní seznam a zdůvodnění nominací najdete zde, tady jsou konečné výsledky hlasování:

[poll id=“20″]

[poll id=“21″]

[poll id=“22″]

Portál o klasické hudbě, opeře a tanci Opera Plus svoje Výroční ceny vyhlásil poprvé před šesti lety, a to pro obor opera, vzápětí pak i pro kategorii balet a jiný tanečně dramatický žánr. Taneční ceny doposud převzali například primabalerína Anglického národního baletu Daria Klimentová, choreografové Jan Kodet, Libor Vaculík, Petr Zuska či Viliam Dočolomanský nebo tanečníci Tereza Podařilová, Ivona Jeličová, Kristýna Němečková, Alexandre Katsapov, Adam Zvonař nebo Matěj Šust. Skleněné artefakty Výročních cen Opery Plus ve tvaru „O“ pocházejí ze sklárny v Lindavě.

Nová scéna Praha (zdroj pxhere.com)

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat