Výroční ceny Opery Plus pro Elišku Weissovou, Svatopluka Sema a Jiřinu Markovou-Krystlíkovou

Nejnovější držitelé Výročních cen Opery Plus byli vyhlášeni a ceny jim předány v neděli 22. října 2017 v pražském Národním divadle. Ocenění za nejlepší operní výkony v sezoně 2016/2017 získali mezzosopranistka Eliška Weissová a barytonista Svatopluk Sem, mimořádnou Výroční cenu Opery Plus převzala zakladatelka Dětské opery Praha a dlouholetá sólistka první české scény, sopranistka Jiřina Marková-Krystlíková.
Předávání Výročních cen Opery Plus – 22. 10. 2017 Národní divadlo (foto Pavel Horník)

O vítězích obou pěveckých kategorií rozhodli čtenáři Opery Plus svým hlasováním na stránkách tohoto portálu, a to na základě nominací hudebních publicistů (Radmila Hrdinová, Olga Janáčková, Lenka Šaldová, Zbyněk Brabec, Josef Herman, Vít Dvořák). Za nově nastudované výkony, které bylo možné v sezoně 2016/2017 na tuzemských scénách sledovat, bylo do čtenářského hlasování nominováno celkem patnáct pěvkyň a šestnáct pěvců. Během třítýdenního hlasování čtenářů Opery Plus bylo odevzdáno dohromady 12.098 hlasů.

Vítězka ženské kategorie, mezzosopranistka Eliška Weissová, stálý host Opery Národního divadla v Praze, byla nominována za ztvárnění role Ortrudy ve Wagnerově Lohengrinovi na scéně “zlaté kapličky”.

Eliška Weissová (zdroj eliskaweiss.com)

Favorit kategorie muži, barytonista Stanislav Sem, působící taktéž bez stálého angažmá, si cenu vysloužil hned dvěma úlohami v inscenacích ostravského Národního divadla moravskoslezského: svým Figarem v novém nastudování Rossiniho opery Lazebník sevillský!!! a Kalinou ve Smetanově Tajemství.

Svatopluk Sem (zdroj jihoceskedivadlo.cz)

Portál Opera Plus se i pro letošek rozhodl udělit také svoji mimořádnou Výroční cenu. Za založení a dosavadní činnost Dětské opery Praha a s přihlédnutím ke své pěvecké kariéře ji z rukou ředitelky Opery Národního divadla Silvie Hroncové a šéfredaktora Opery Plus Víta Dvořáka převzala sopranistka Jiřina Marková-Krystlíková, dlouholetá sólistka operního souboru české první scény.

Jiřina Marková-Krystlíková (zdroj archiv ND)

Vyhlášení a předání nejnovějších Výročních cen Opery Plus se před hledištěm pražského Národního divadla uskutečnilo na začátku představení Orffových aktovek Chytračka a Měsíc, moderovala Marie Retková.

Nejvíc v letošních nominacích zabodoval soubor Janáčkovy opery z Brna, a to výkony hned deseti pěvců, po sedmi nominovaných měly ve svých nových inscenacích pražské Národní divadlo a ostravské Národní divadlo moravskoslezské, po dvou Divadlo J. K. Tyla v Plzni, liberecké Divadlo F. X. Šaldy, Moravské divadlo Olomouc a Slezské divadlo v Opavě. Kompletní přehled nominací najdete zde, tady je konečné pořadí nominovaných:

[poll id=”18″]

[poll id=”19″]

První český zpravodajský portál o klasické hudbě, opeře a tanci Opera Plus, fungující již devátým rokem, uděluje své Výroční ceny od roku 2013. V operní kategorii jsou jejich dosavadními držiteli například sopranistky Jana Šrejma Kačírková, Dana Burešová či Olga Jelínková, tenoristé Aleš Briscein nebo Jaroslav Březina a basbarytonista Adam Plachetka, v taneční kategorii cenu dosud převzali například Daria Klimentová, Alexandre Katsapov či choreografové Libor Vaculík a Petr Zuska.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat