Výroční ceny Opery Plus pro Olgu Jelínkovou, Jaroslava Březinu a Aloise Ježka

Nejnovější držitelé Výročních cen Opery Plus byli vyhlášeni a ceny jim byly předány v pátek v pražském Národním divadle. Ocenění za nejlepší operní výkony v uplynulé sezoně 2015/2016 tentokrát získali sopranistka Olga Jelínková a tenorista Jaroslav Březina, mimořádnou Výroční cenu našeho portálu převzal zakladatel a dlouholetý ředitel karlovarské pěvecké soutěže Alois Ježek.
Olga Jelínková a Jaroslav Březina (foto Martin Kovář / zdroj ceny-thalie.cz)
Olga Jelínková a Jaroslav Březina (foto Martin Kovář / zdroj ceny-thalie.cz)

O vítězích obou pěveckých kategorií rozhodli čtenáři Opery Plus svým hlasováním na stránkách portálu, a to na základě nominací oslovených hudebních publicistů. Za nově nastudované výkony, které bylo možné sledovat na tuzemských scénách, a v případě českých zpěváků také na scénách zahraničních, bylo v sezoně 2015/2016 nominováno celkem čtrnáct pěvkyň a jedenáct pěvců, kompletní nominace najdete zde. Během třítýdenního hlasování bylo odevzdáno dohromady 11.021 hlasů, tady je výsledné pořadí:

[poll id=”13″]

[poll id=”14″]

Vítězka ženské kategorie, sopranistka Olga Jelínková, členka Moravského divadla v Olomouci a stálý host Národního divadla, byla nominována za ztvárnění titulní role ve Stravinského Slavíkovi na scéně Národního divadla.

I.Stravinskij: Slavík - ND Praha 2015 (foto Patrik Borecký)
I. Stravinskij: Slavík – Olga Jelínková (Slavík) – ND Praha 2015 (foto Patrik Borecký)

Favorit kategorie muži, tenorista Jaroslav Březina, dlouholetý sólista první české scény, si nominaci vysloužil svým Lacou v Janáčkově Její pastorkyni v nastudování Národního divadla v Brně.

Leoš Janáček: Její pastorkyňa - Jaroslav Březina (Laca), Pavla Vykopalová (Jenůfa) - ND Brno 2015
Leoš Janáček: Její pastorkyňa – Jaroslav Březina (Laca) – ND Brno 2015 (foto NDB)

Náš portál se i pro letošek rozhodl udělit také mimořádnou Výroční cenu. Za celoživotní zásluhy o rozvoj pěveckého umění ji od šéfredaktora Opery Plus Víta Dvořáka převzal Alois Ježek, zakladatel a dlouholetý ředitel Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech, která příští týden zahájí již svůj jedenapadesátý ročník.

Alois Ježek (foto archiv)
Alois Ježek (foto archiv)

Vyhlášení a předání nejnovějších Výročních cen Opery Plus dnes před začátkem slavnostního představení Smetanovy Libuše v pražském Národním divadle moderovala Marie Retková.

První český zpravodajský portál o klasické hudbě, opeře a tanci Opera Plus, fungující již osmým rokem, uděluje své Výroční ceny od roku 2013. Vedle dnes oceněných jsou v operní kategorii jejich dosavadními držiteli sopranistky Jana Šrejma Kačírková, Dana Burešová a Tereza Kavecká, tenoristé Aleš Briscein a Ondřej Koplík a basbarytonista Adam Plachetka, mimořádnou výroční cenu mají od loňska iniciátorky operních produkcí v pražské Šárce Renée Nachtigalová a Jana Divišová.

V kategorii taneční dosud získali Výroční ceny Opery Plus primabalerína Daria Klimentová, její kolegové Tereza Podařilová, Marta Drastíková, Tereza Němečková, Alexandre Katsapov, Ondřej Vinklát a Adam Zvonař, a také choreografové Jan Kodet, Libor Vaculík, Petr Zuska a Viliam Dočolomanský.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat