Jaroslav Vodrážka, vynikající varhanní improvizátor (VIDEO)

Dnes je tomu rok, co zemřel významný varhaník, skladatel a improvizátor Jaroslav Vodrážka, brzy si připomeneme i výročí jeho nedožitých devadesátých narozenin. Při této příležitosti přinášíme dosud nezveřejněnou nahrávku z posledního koncertu pana profesora v Plzni roku 2018.

Jaroslav Vodrážka se narodil v Turčianském Svätém Martině na Slovensku 14. května 1930, od roku 1938 žil v Praze až do své smrti 16. dubna 2019. Proslavil se zejména jako výjimečný improvizátor na varhany a oblíbený pedagog na Pražské konzervatoři i Akademii múzických umění. Koncertoval v Čechách i zahraničí a působil též jako skladatel.

Poslední koncert pana profesora Vodrážky, ze kterého přinášíme v premiéře amatérsky pořízenou videonahrávku, se konal 2. prosince 2018 v plzeňském kostele Nanebevzetí Panny Marie. U varhan mu rejstříkovali mladí varhaníci Přemysl Kšica a Martin Moudrý. Při této příležitosti byl též natočen rozhovor (publikovali jsme zde: Jaroslav Vodrážka: Jedině hudbou se dá vyjádřit, co je pravé štěstí), ve kterém pan profesor vyjadřuje svůj pohled na hudbu, hudební interpretaci a improvizaci.

Mohlo by vás zajímat