Vzpomínka na průkopníka českého moderního tance. Před rokem zemřel Pavel Šmok

Tanečník, choreograf, pedagog, režisér a zakladatel Pražského komorního baletu Pavel Šmok, který zemřel před rokem, 4. dubna 2016, je považován za legendu svého oboru. Nastudoval kolem stovky baletních titulů, šedesát ve světové premiéře. K nejznámějším patří Listy důvěrné, Nedbalky, Sinfonietta, Fresky Piera della Francesca, Kreutzerova sonáta nebo Z mého života. Pavel Šmok vedl Pražský komorní balet dvě desítky let, ovlivnil mnoho tuzemských tanečníků. Spolupracoval s operou, muzikálem i činohrou.

Pavel Šmok 12. 10. 2012, Nekoř (foto Ondřej Kepka/archiv PKB)

Průkopník moderního tance se narodil v roce 1927 v Levoči v rodině českého stavebního inženýra. Po vyhlášení Slovenského státu v roce 1939 se rodina přestěhovala do Prahy. Dospívající Pavel Šmok byl divadelním ochotníkem, tancoval folklor, závodně bruslil a zářil v ledních revuích. K baletu se dostal v Divadle E. F. Buriana, kde hrál. Po absolvování tanečního oddělení Pražské konzervatoře pak působil jako sólový tanečník v pražské Armádní opeře a v Plzni.

Později se Pavel Šmok stal šéfem baletu v Ústí nad Labem a tři sezony pracoval i v Ostravě. V roce 1964 se stal spoluzakladatelem souboru Balet Praha, který měl být „experimentální laboratoří československého baletního umění”. V roce 1970 přijal Pavel Šmok angažmá v Basileji, kde stál v čele baletu po tři sezony. Po návratu do Československa těžce hledal uplatnění. Až v roce 1975 mu byla z pražského Divadla Rokoko nabídnuta spolupráce a začal se rodit Pražský komorní balet. Soubor se postupně stal nejznámějším českým tanečním souborem na světě. Pavel Šmok se dožil osmaosmdesáti let.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat