Zora Šemberová: Vzpomínka na první Prokofjevovu Julii

Zora Šemberová, která zemřela 8. října 2012 v úctyhodných devětadevadesáti letech, patřila k nejvýznamnějším interpretačním osobnostem českého tanečního umění. Ztvárnila na tři desítky jevištních postav, jednou z jejích nejvýznamnějších byla hlavní role ve Viktorce (1950) Zbyňka Vostřáka. Vytvořila také řadu choreografií pro opery, činohry, film a absolventská představení Taneční konzervatoře.

Zora Šemberová jako Prokofjevova Julie (foto archiv)

Zora Šemberová, narozená 13. března 1913, se proslavila v roli historicky první Julie ze slavného Prokofjevova baletu o milencích z Verony. Tančila jako sólistka v Národních divadlech v Brně i v Praze, v pražském Novém německém divadle nebo v pařížském Gaumont Palace.

V letech 1946 až 1968 působila jako pedagožka na pražské Taneční konzervatoři, kde vychovala a ovlivnila řadu osobností, například Jiřího Kyliána, Pavla Šmoka, Ladislava Fialku či Vlastimila Harapese. V roce 1968 emigrovala, nejprve vyučovala v Kambodži a poté se natrvalo usadila v Austrálii.

Zora Šemberová (foto archiv)

V roce 1975 založila a vedla pantomimický soubor Australian Mime Theatre. V roce 1999 dostala Cenu Thálie za celoživotní mistrovství, v roce 2005 cenu Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí a ocenění Významná česká žena v zahraničí roku 2007. V březnu 2008 převzala od ministra kultury medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění) a zároveň pokřtila knihu svých pamětí nazvanou Na šťastné planetě.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat