Vzpomínka na první Prokofjevovu Julii. Před 5 lety zemřela Zora Šemberová

Zora Šemberová, která zemřela 8. října 2012 v úctyhodných devětadevadesáti letech, patřila k nejvýznamnějším interpretačním osobnostem českého tanečního umění. Ztvárnila na tři desítky jevištních postav, jednou z jejích nejvýznamnějších byla hlavní role ve Viktorce (1950) Zbyňka Vostřáka. Vytvořila také řadu choreografií pro opery, činohry, film a absolventská představení Taneční konzervatoře.

Zora Šemberová jako Prokofjevova Julie (foto archiv)

Zora Šemberová, narozená 13. března 1913, se proslavila v roli historicky první Julie ze slavného Prokofjevova baletu o milencích z Verony. Tančila jako sólistka v Národních divadlech v Brně i v Praze, v pražském Novém německém divadle nebo v pařížském Gaumont Palace.

V letech 1946 až 1968 působila jako pedagožka na pražské Taneční konzervatoři, kde vychovala a ovlivnila řadu osobností, například Jiřího Kyliána, Pavla Šmoka, Ladislava Fialku či Vlastimila Harapese. V roce 1968 emigrovala, nejprve vyučovala v Kambodži a poté se natrvalo usadila v Austrálii.

Zora Šemberová (foto archiv)

V roce 1975 založila a vedla pantomimický soubor Australian Mime Theatre. V roce 1999 dostala Cenu Thálie za celoživotní mistrovství, v roce 2005 cenu Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí a ocenění Významná česká žena v zahraničí roku 2007. V březnu 2008 převzala od ministra kultury medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění) a zároveň pokřtila knihu svých pamětí nazvanou Na šťastné planetě.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na