Warlikowski, Petrenko a Pankratova – triumf v obnovené Ženě bez stínu v Mnichově

  1. 1
  2. 2
Letošní Mezinárodní operní festival Bavorské státní opery přinese vedle četných koncertů, písňových recitálů a čtrnácti operních titulů z reportoáru Bavorské státní opery i dva zbrusu nové tituly, operu Die Gezeichneten (Poznamenaní) od Franze Schrekera – premiéra se konala hned u příležitosti zahájení festivalu dne 1. července 2017 – a Weberova Oberona. Recenzi obou nových produkcí přineseme v příštích dnech a týdnech.

Jedním z dychtivě očekávaných operních titulů, který se vrací na mnichovské jeviště v rámci festivalové nabídky, je i obnovená premiéra Straussovy Die Frau ohne Schatten (Žena bez stínu).

Straussova mysteriózní opera je pevně spjata s novodobou historií mnichovské opery: premiéra současné inscenace byla uvedena na den přesně 21. listopadu 2013, a to padesát let poté, co válkou zničená budova Národního divadla byla tímto opusem po rekonstrukci slavnostně otevřena – pod taktovkou Josepha Keilbertha. A ještě jedno prvenství si odnáší poslední produkce Die Frau ohne Schatten v Bavorské státní opeře: nastudování v roce 2013 znamenaloriumfální nástup Kirilla Petrenka, jednoho z nejlepších dirigentů současnosti, do jeho nové funkce – Generalmusikdirektora orchestru Bavorské státní opery.

Veleúspěšná Die Frau ohne Schatten již v roce 2013 splnila všechna očekávání náročného mnichovského publika a nejinak tomu bylo po letošní repríze tohoto díla. Za dirigentský pult opět vystoupil Kirill Petrenko, který s výborně, fundovaně sehraným orchestrem předvedl dokonalý zvuk bohaté mnohovrstevnaté straussovské partitury. Vrcholem orchestrálního partu opery bylo fascinující, doslova dechberoucí finále druhého jednání opery.

Pěvecké obsazení v Bavorské státní opeře (jak v tomto domě bývá zvykem) bylo prvotřídní: Vavříny pěveckého mistrovství si tentokrát odnesli ruská sopranistka Elena Pankratova jako Barvířka a bavorský rodák Wolfgang Koch v roli jejího manžela; oba mají role zažité již z několika produkcí – například o tom, že Pankratova umí skvěle zazpívat Barvířku jsme již informovali před několika týdny, kdy ruská pěvkyně pohotově zaskočila ve stejné roli v Lipsku za onemocnělou Jennifer Wilson (recenze zde). Tentokrát však naplno mohla rozehrát i své herecké schopnosti a předvedla tak komplexní studii této rozporuplné ženské postavy.

Císařský pár v premiérové řadě v roce 2013 ztvárnili Johan Botha (bohužel nedávno zesnulý) a kanadská dramatická sopranistka Adrianne Pieczonka: v nové sérii představení je vystřídali Burkhard Fritz (bohužel trochu pěvecky i herecky matný, nedosahující úrovně svého předchůdce) a rodačka z Magdeburku Ricarda Merbeth. Ricarda Merbeth je osvědčenou interpretkou postav Richarda Wagnera, Richarda Strausse ale i skladatelů dvacátého století (Sergeje Prokofjeva, Ariberta Reimanna a podobně). V současnosti je bezesporu nejlepší egyptskou Helenou na světě. Má neobyčejnou výdrž a průraznost hlasu ve střední a vyšší poloze, a tak logicky směřuje k těm nejdramatičtějším rolím operní literatury jako je Turandot, Brünnhilde či Elektra. Postava Kaiserin jí hlasově velmi vyhovuje, část diváků by možná jen dala přednost křehčímu pojetí této postavy, tak jak jej před třemi lety předvedla Adrianne Pieczonka.

Mnichovským divákům se předvedla též nová Amme (chůva) v podání zkušené a hlasově velmi dobré Michaely Schuster, která se po rozpačitém úvodu dobře rozezpívala a i po herecké stránce předvedla oslňující výkon, který byla schopna ve třetím jednání ještě vygradovat.

I ty menší i nejmenší role byly v Bavorské státní opeře bezvadně zazpívány a zahrány, v první řadě stojí za zmínku vynikající Geisterbote basbarytonisty Sebastiana Holecka, který je rozhodně více než příslibem pro nadějnou mezinárodní kariéru.

Pod režijní stránkou díla je podepsán uznávaný polský režisér Krzysztof Warlikowski se snovou scénografií (a kostýmy) Małgorzaty Szczęśniak. Warlikowski v minulých týdnech připravoval v Bavorské státní opeře novou produkci Poznamenaných a tak byl (zřejmě) přítomen rovněž na „oprašovacích“ zkouškách své starší inscenace, což se velmi příznivě projevilo v dokonalé herecké souhře pěveckých interpretů a statistů – přestože opera Die Frau ohne Schatten nebyla přes tři roky na repertoáru divadla.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Hodnocení

Vaše hodnocení - R. Strauss: Die Frau ohne Schatten (Bayerische Staatsoper Mnichov 2017)

[yasr_visitor_votes postid="260619" size="small"]

Mohlo by vás zajímat