Světová operní divadla: Winspear Opera House Dallas – buďte vřele vítáni

23. října 2009 otevřel Verdiho Ottelo novou operu v Dallasu. A že to nebudou jen tak ledasjaké divadelní prostory, to bylo už dlouho před otevřením jasné. Hlavní divadelní sál je totiž tzv. akustický. To mimo jiné znamená, že orchestr, účinkující a režiséři si musí zvyknout dodržovat při inscenování určitá pravidla tak, aby si divák mohl vychutnat skutečně neobvyklý zvukový zážitek.
Pravidla tkví zejména v tom, že orchestr a zpěváci se smějí pohybovat jen v přesně daných proporcích, aby k divákům dolehl opravdu čistý a nezkreslený zvuk.
Nová budova je supermoderní stavbou se vším všudy. Divadelní sál je čtyřpodlažní a je obklopen proskleným porstorem, který v plné výšce tvoří foyer, provaziště pak vystupuje nad strop foyeru. Vnější podlaží sálu jsou obložena červeným temperovaným sklem, které po nasvícení ve večerních hodinách vytváří ve foyeru i směrem do exteriéru neobyčejně „žhavou atmosféru“. Počet míst v hledišti je standardně 2 200, ale je možné je rozšířit až na 2 300 míst. Hlediště je laděno do ořechově hnědé barvy tak, aby poskytovalo zklidňující atmosféru. Zajímavostí je, že všechna místa v hledišti mají přímý výhled na jeviště bez omezení. Podzemní parkoviště, pět restaurací ve foyeru nabízejících severoamerickou, italskou, mexickou i asijskou kuchyni, stejně tak jako několik barů, jsou samozřejmostí.
Budova, jejíž stavba se plánovala a s přestávkami připravovala 30 let, je skvostem centra Dallasu. Repertoár a další informace naleznete na www.dallasopera.org .

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments