Yusif Eyvazov jako Andrea Chénier v pražském Národním divadle

Ázerbájdžánský tenorista Yusif Eyvazov dnes vystoupí v Národním divadle v Praze v prvním ze tří představení inscenace opery Andrea Chénier italského skladatele Umberta Giordana. Další dvě představení se uskuteční 6. a 8. února. V představení jsou použity české a anglické titulky. Eyvazov v Národním divadle zazpívá poprvé.

Yusif Eyvazov (zdroj ND Praha / foto © Vladimir Shirkov)

Yusif Eyvazov působí na mnoha operních scénách, jako jsou Vídeňská opera či Metropolitní opera v New Yorku. Představí se v titulní roli, se kterou bude v příští sezoně otvírat operní sezonu v milánské La Scale.

Inscenace díla Andrea Chénier z období Velké francouzské revoluce, které se řadí mezi vrcholy italského verismu, je prací dirigenta a uměleckého ředitele Opery Národního divadla Petra Kofroně a režiséra Michala Dočekala (recenze z obou premiér jsme přinesli zde a zde). Giordanova opera byla uvedena v Národním divadle jako novinka v roce 1897, pouhý rok po světové premiéře v milánské La Scale a tři měsíce po její premiéře v Hamburku, kterou řídil Gustav Mahler. Od té doby v Národním divadle nikdy nezazněla.

Příběh opery vypráví o lásce mladé šlechtičny Maddaleny a básníka Andrého Chéniera, kteří se vlivem intrik a křivých obvinění ocitnou v osudném soukolí Velké francouzské revoluce. Chénier, který je skutečnou historickou postavou a zemřel pod gilotinou v roce 1794 ve věku dvaatřiceti let, citlivě vnímal nutnost společenské proměny a neudržitelnost privilegií aristokracie. Nemohl se však ztotožnit s pokřivenou morálkou lůzy, která všude hledala nepřítele.

Umberto Giordano: Andrea Chénier – ND Praha 2016 (foto Patrik Borecký)

Stejně jako Yusif Eyvazov se v Národním divadle poprvé představí polský tenorista Piotr Beczała. Jeden z nejvyhledávanějších lyrických tenorů současnosti vystoupí 18. a 20. února ve Dvořákově opeře Rusalka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat