Yusif Eyvazov jako Andrea Chénier v pražském Národním divadle

Ázerbájdžánský tenorista Yusif Eyvazov dnes vystoupí v Národním divadle v Praze v prvním ze tří představení inscenace opery Andrea Chénier italského skladatele Umberta Giordana. Další dvě představení se uskuteční 6. a 8. února. V představení jsou použity české a anglické titulky. Eyvazov v Národním divadle zazpívá poprvé.

Yusif Eyvazov (zdroj ND Praha / foto © Vladimir Shirkov)

Yusif Eyvazov působí na mnoha operních scénách, jako jsou Vídeňská opera či Metropolitní opera v New Yorku. Představí se v titulní roli, se kterou bude v příští sezoně otvírat operní sezonu v milánské La Scale.

Inscenace díla Andrea Chénier z období Velké francouzské revoluce, které se řadí mezi vrcholy italského verismu, je prací dirigenta a uměleckého ředitele Opery Národního divadla Petra Kofroně a režiséra Michala Dočekala (recenze z obou premiér jsme přinesli zde a zde). Giordanova opera byla uvedena v Národním divadle jako novinka v roce 1897, pouhý rok po světové premiéře v milánské La Scale a tři měsíce po její premiéře v Hamburku, kterou řídil Gustav Mahler. Od té doby v Národním divadle nikdy nezazněla.

Příběh opery vypráví o lásce mladé šlechtičny Maddaleny a básníka Andrého Chéniera, kteří se vlivem intrik a křivých obvinění ocitnou v osudném soukolí Velké francouzské revoluce. Chénier, který je skutečnou historickou postavou a zemřel pod gilotinou v roce 1794 ve věku dvaatřiceti let, citlivě vnímal nutnost společenské proměny a neudržitelnost privilegií aristokracie. Nemohl se však ztotožnit s pokřivenou morálkou lůzy, která všude hledala nepřítele.

Umberto Giordano: Andrea Chénier – ND Praha 2016 (foto Patrik Borecký)

Stejně jako Yusif Eyvazov se v Národním divadle poprvé představí polský tenorista Piotr Beczała. Jeden z nejvyhledávanějších lyrických tenorů současnosti vystoupí 18. a 20. února ve Dvořákově opeře Rusalka.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na