Z Newyorské filharmonie do Brna

Americký dirigent Case Scaglione, jenž v minulé sezoně působil v Newyorské filharmonii, se dnes večer představí brněnskému publiku. S místní filharmonií uvede hudbu Witolda Lutosławského, Oliviera Messiaena a Hectora Berlioze. Stejný program Filharmonie Brno zopakuje v Janáčkově divadle v pátek. Veřejnosti je otevřena také dnešní dopolední generálka.

Case Scaglione (zdroj YT)
Case Scaglione (zdroj YT)

Koncertní program zahájí Berliozova symfonie Harold v Itálii. Velký part pro sólovou violu přijala Kristina Fialová, laureátka řady národních i mezinárodních soutěží. Následují Messiaenovy Zapomenuté oběti a v druhé polovině večera Lutosławského Koncert pro orchestr, prodchnutý vlivy polského folkloru.

Case Scaglione patří k nastupující generaci amerických dirigentů. V roce 2010 debutoval v Clevelandu a od té doby řídil mnoho orchestrů ve Spojených státech, Evropě i Asii. Minulou sezonu trávil jako druhý dirigent Newyorské filharmonie, v té letošní vystupuje v Detroitu, Lucemburku, s Juilliardovým orchestrem v New Yorku nebo Kolumbijským národním orchestrem v Bogotě.

Symfonický cyklus brněnské filharmonie letos dává prostor perspektivním dirigentům a spojuje velká jména symfonické hudby s moderními autory. „Jsem ráda, že náš koncertní program nabízí nové koncertní zážitky, nikoli jen léty ověřenou klasiku a že nabízíme mladé nadějné tváře, a to nejen v rolích hostujících interpretů, ale i přímo v našem orchestru,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Filharmonie Brno (foto FB)
Filharmonie Brno (foto FB)

K mladým posilám orchestru patří například slovenská houslistka Alžbeta Stračinová a bubeníci Maximilian Jopp z Německa a Tomoe Sonodová z Japonska. Do skupiny prvních houslí čerstvě nastoupil Japonec Hiroaki Goto, jenž se poprvé představí právě dnes při koncertě nazvaném Když měsíc ještě nevyšel…

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat