Za Jenůfou do Met s Operním kukátkem

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Týden od 24. do 30. října 2016. Operní kukátko (65). Figarova svatba v Teatro alla Scala. Jenůfa se vrátila na scénu Metropolitní opery. Nixon v Číně, tentokráte ve Stockholmu. Rekonstrukce opery Viktora Ullmanna. Láska k opeře až za hrob vyvolala paniku v Metropolitní opeře. Neznámá švédská romantická opera na libreto podle hry Henrika Ibsena. Operní úsměv: Mají dcery Rýna rády žáby?

Operní kukátko
Figarova svatba v Teatro alla Scala
Není lehké předvést Mozartovu operu Figarova svatba na jevišti milánského Teatro alla Scala. Stále je ještě velmi živá vzpomínka na skvělou inscenaci domácího režiséra Giorgia Strehlera z roku 1981, která se mnoho let na repertoár tohoto divadla vracela v obnovených sériích s pozměněným nebo zcela novým obsazením. Nyní si svůj režisérský um na tomto mistrném operním opusu vyzkoušel mladý britský režisér Frederic Wake-Walker, který má zatím zkušenosti převážně z britských operních jevišť a zejména z festivalů v Buxtonu, Aldeburghu a Glyndebourne, kde také režíroval jiný mozartovský titul La finta giardiniera (2014).

Wolfgang Amadeus Mozart: Le nozze di Figaro - Teatro alla Scala 2016 (foto FB Teatro alla Scala)
Wolfgang Amadeus Mozart: Le nozze di Figaro – Teatro alla Scala 2016 (foto FB Teatro alla Scala)

Jeho aktuální režie na jedné z nejznámějších operních scén světa si bere za základní téma nestabilitu lásky, pomíjivost citu, tedy stav, který zažil každý člověk. Režisér zcela opomíjí problematiku rozporu sociálních stavů, které jsou již v činoherní předloze silně zastoupeny. K dispozici měl vynikající zpěváky s výbornými hereckými schopnostmi. Publikum při premiéře 26. října 2016 nadchla Diana Damrau jako Hraběnka, komornou Zuzankou je pak jihoafrická sopranistka Golda Schultz, debutující v této roli (ta již v minulosti zpívala v Curychu Hraběnku Almavivu, ale zdá se, že jí lépe sedí komediantská nota chytré služebné). Carlos Álvarez zpívá Hraběte, který je psychologicky komplikovanější, než jsme zvyklí. A optimistickým Figarem se stal Markus Werba. Mladá Francouzka Marianne Crébassa zpívá mezzosopránového Cherubína jako pubertálního rozjívence a v téže roli už dokázala přesvědčit Berlín, Vídeň i Amsterdam. Kritici oceňují skvělé hudební nastudování Franze Welser-Mösta. Představení bude divákům přístupné i pomocí livestreamu.


Jenůfa se vrátila na scénu Metropolitní opery
Pod tradičním názvem Jenufa (bez diakritiky) se na scénu newyorské Metropolitní opery po pěti sezonách vrátila Janáčkova Její pastorkyňa. V obměněném obsazení je kritiky oceňována strhující vokálně-herecká kreace Karity Mattily v roli Kostelničky. Slavná pěvkyně na této scéně již excelovala jako Jenůfa v téže inscenaci.

Leoš Janáček: Jenufa - Oksana Dyka (Jenůfa), Joseph Kaiser (Števa) - Metropolitan Opera New York 2016 (foto Ken Howard/Metropolitan Opera)
Leoš Janáček: Jenufa – Oksana Dyka (Jenůfa), Joseph Kaiser (Števa) – Metropolitan Opera New York 2016 (foto Ken Howard/Metropolitan Opera)

Obsazení Jenůfy ukrajinskou sopranistkou Oksanou Dykou se již setkává s výhradami pro malou výrazovou paletu, nedostatečný lyrismus i omezené herecké schopnosti (což poznal i český divák při přenosu Borodinovy opery Kníže Igor z Met, kde Oksana Dyka vytvořila dosti monotónně Jaroslavnu – recenze z ohlasů v zahraničním tisku najdete zde). Buryjovku zpívala s přehledem Hanna Schwarz, která roli interpretovala již ve více inscenacích. Ze dvou tenorových představitelů dává kritika přednost Kanaďanovi Josephu Kaiserovi jako Števovi pro procítěnost a komplexnost postavy, i když hrdinný tenor Daniela Brenna se takřka ideálně hodí pro postavu Lacy. David Robertson vedl orchestr s jistotou, ale určité otazníky stále zůstávají nad režijním pojetím Oliviera Tambosiho. Kritika ale jednoznačně doporučuje výkon Karity Mattily jako jeden z vrcholů letošní operní sezony v New Yorku. Po dvou představeních v říjnu (28. a 31.) následuje další představení 17. listopadu 2016.

 


Nixon v Číně, tentokráte ve Stockholmu
Opera Nixon in China Američana Johna Adamse, jež patří k základním dílům americké moderní opery, nyní zažívá místní premiéru na scéně stockholmské Královské opery. Režisér Michael Cavanagh, který se vedle běžného operního repertoáru věnuje i režiím moderních amerických oper (Floydova Susannah v San Francisku 2014; Floydova O myších a lidech v Manitobě 2016) vytvořil působivou podívanou v efektní scénografii Erharda Roma. Veskrze americký námět, který může být poněkud vzdálený evropskému publiku, je podán nesmírně živě. Téma Nixonovy první návštěvy v Číně v době studené války je ale vlastně globální téma o důležitosti diplomacie v mezinárodních vztazích. Na scéně vystupují jak prezident Nixon a jeho manželka Pat, tak i Mao Ce-tung s chotí, a nechybí ani Henry Kissinger jako prezidentský poradce pro otázky národní bezpečnosti a budoucí ministr zahraničí.

Stockholmské nastudování je obsazeno převážně místními zpěváky a po premiéře 1. října zažilo v tomto měsíci ještě dalších osm repríz. Ve Švédsku je zřejmě populární minimalistická opera, protože druhá švédská scéna Folkoperan, tedy Lidová opera, nabízí inscenaci Glassovy opery Satyagraha, a to takřka každý den po celý říjen ve střídajícím se obsazení a v režii (a také scénografii) Tilde Björfors.


Rekonstrukce opery Viktora Ullmanna
Francouzský skladatel Hélios Azoulay (narozen 1975), který je také činný jako muzikolog a klarinetista, se zabýval rešeršemi a rekonstrukcí opery skladatele Viktora Ullmanna (1898-1944) s názvem 30. Mai 1431. Skladatel židovského původu, jehož rodiče ale konvertovali ke katolické víře ještě před jeho narozením, skončil svůj život v koncentračním táboře v Osvětimi. Mezi dochovanými fragmenty jeho pozůstalosti se také nalézaly náčrty k opeře s titulem shodným s datem upálení Johanky z Arku. Právě příběh francouzské národní hrdinky je námětem operního libreta, jež se v pozůstalosti dochovalo celé. Mimo náčrty existují jen dvě úplné strany notového zápisu. Francouzský skladatel, spolupracující s belgickou nadací, plánuje uvedení opery v Rouenu (kde byla Johanka z Arku upálena) a nahrávku celého nového díla.


Láska k opeře až za hrob
29. října 2016 Metropolitní opera zažívá událost na pomezí absurdity a paniky (informovali jsme zde). Podle posledních zpráv zřejmě poněkud pomatený fanoušek rozsypal v orchestřišti Metropolitní opery během pauzy Rossiniho Viléma Tella popel z urny svého přítele. Ten si podle jeho vyjádření, které médiím reprodukoval newyorský policejní šéf John Miller, přál rozptýlit v prostorách Metropolitní opery. Dosud nejmenovaný muž tak splnil přání svého přítele a mentora. Představení bylo předčasně ukončeno a prášek byl předán na laboratorní rozbor.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat