Zabavená dirigentská taktovka a další aktuality ze světa klasické hudby

  1. 1
  2. 2
Hudební kurýr - vydání číslo 58. Letmý pohled na události ze světa klasické hudby, k nimž došlo ve druhé polovině ledna 2018: Turecko zadrželo dirigentskou taktovku. Rusko vystavuje pasy pro cenné nástroje. Americká dirigentka Marin Alsop se stane první ženou u ORF Radio-Symphonieorchester Wien. Chopinova hudba v tokijském metru. Obvinění z podvodu proti ruskému režisérovi Kirillu Serebrennikovi se rozšířila. Koncert k 100. výročí narození violoncellisty Antonia Janigra. Angela Merkel a Emanuel Macron zahájili Debussyho rok. 125 přihlášek na místo dirigenta u Deutsche Staatsphilharmonie Rheinland-Pfalz. Jazzoví a klasičtí klavíristé používají rozdílně své mozky. Mischa Maisky - 70.


Turecko zadrželo dirigentskou taktovku

Alexanderu (Ali) Rahbarimu, který procházel bezpečnostní kontrolou na tureckém letišti Antalya, zabavila hraniční policie jeho taktovku z důvodu, že jde o nebezpečnou zbraň. Íránskému dirigentovi, který má stejnou taktovku víc než třicet let a procestoval s ní stovky zemí a letišť, nalezla taktovku policie v jeho příručním zavazadle. Alexander Rahbari je pravidelným hostujícím dirigentem Státního symfonického orchestru v Antalyi a nyní nemá čím dirigovat.

Alexander (Ali) Rahbari (zdroj commons.wikimedia.org/Filharmonie Brno)


Rusko vystavuje pasy pro cenné nástroje

Ministerstvo kultury říká, že připravuje dokumenty pro ruské vlastníky drahých nástrojů, aby je chránilo před krádežemi a celními obtížemi při cestování do zahraničí. Rozšiřují rovněž stejné opatření pro značkové smyčce. Evropská unie zavedla pro hudebníky ze svých států certifikáty hudebních nástrojů i smyčců se slonovinou již v roce 2013. Majitelé toho potvrzení mohou neomezeně procházet hranice s nástroji po dobu až tří let od data vydání. Původní jednorázové povolení mělo platnost pouze tři měsíce. Spojené státy zavedly podobné osvědčení s delší dobou platnosti v červnu 2013 a Švýcarsko začalo vydávat vlastní osvědčení v lednu 2014.

Osvědčení Spojeného království požaduje popis nástroje, který má umožnit příslušnému orgánu ověřit, zda osvědčení odpovídá dováženému či vyváženému exempláři. Popis by měl zahrnovat informace, jako je jméno výrobce, výrobní číslo nebo jiné identifikační označení včetně fotografie nástroje. Hudebníci, kteří mají půjčený nástroj, mohou i nadále požádat o osvědčení za předpokladu, že uvedou celé jméno a adresu legálního vlastníka spolu s kopií smlouvy o půjčce.

Ilustrační foto (zdroj pixabay.com)


Americká dirigentka Marin Alsop se stane první ženou u ORF Radio-Symphonieorchester Wien

Marin Alsop  převezme od září 2019 jako první žena pozici hlavního dirigenta po Corneliusovi Meisterovi, který se stává generálním hudebním ředitelem ve Stuttgartu. Smlouva Alsop potrvá zpočátku tři roky. Hudebníci Rozhlasového symfonického orchestru ORF ve Vídni hráli s Marin Alsop poprvé v roce 2014 a nyní zcela jednoznačně hlasovali pro její zvolení. Mentorem cílevědomé dirigentky pocházející z New Yorku byl Leonard Bernstein. Alsop je odbornicí zejména na soudobou hudbu.

Marin Alsop brzy končí své funkční období u São Paulo Symphony v Brazílii. Ve svém hlavním angažmá v Baltimore platném do roku 2021 se stala první dirigentkou s ročním platem nad jeden milion dolarů.

Marin Alsop (zdroj marinalsop.com / foto © Grant Leighton)


Chopinova hudba v tokijském metru

Provozovatel linek metra bude pro uklidnění cestujících pouštět do reproduktorů vagónů metra Chopinova Nokturna. Klasická hudba by měla přinést trochu uvolnění v hektickém ruchu tokijské dopravy. Tato myšlenka se ujala, když řidič metra omylem pustil hudbu místo ohlášení stanic. Cestující reagovali tak pozitivně, že se hudební program nyní testuje na několika vlacích. Hlasitost hudby je trochu tišší než obvyklé oznámení o zastávkách, připojeních a bezpečnostních pokynech.


Obvinění z podvodu proti ruskému režisérovi Kirillu Serebrennikovi se rozšířila

Ruské úřady potvrdily obvinění z podvodu proti kultovnímu režiséru Kirillu Serebrennikovi, který je v současné době v domácím vězení, a téměř zdvojnásobily udávanou výši škody. Ministerstvo kultury v Moskvě oznámilo, že zvýšilo částku z dosavadních 68 milionů na 133 milionů rublů (něco málo pod 2 miliony eur). Ve zprávě se říká, že do celkové částky byly navíc zahrnuty mzdy a další výdajové položky.

Moskevský soud proto Serebrennikovi rozšířil domácí vězení o další tři měsíce až do 19. dubna 2018. Jak agentury z výslechů sdělují, vyšetřovací orgán předložil sto dvacet svazků obvinění proti Serebrennikovi a dalším obžalovaným z jeho okolí.

Kirill Serebrennikov je jedním z nejslavnějších divadelních tvůrců v Rusku a je obviněn ze zpronevěry dotace prostřednictvím jeho produkční společnosti. Režisér svoji vinu popírá. Kritici obviňují soudnictví z politicky motivovaného pronásledování Serebrennikova, který je znám svým kritickým postojem k současnému režimu.

Kirill Serebrennikov (zdroj commons.wikimedia.org / foto Col. Hans Landa)


Koncert k 100. výročí narození violoncellisty Antonia Janigra

Koncert věnovaný památce Antonia Janigra se uskutečnil v koncertní síni v Záhřebu 21. ledna 2018. Pro tuto zvláštní příležitost byl vytvořen 100 členný violoncellový soubor. Antonio Janigro byl zakladatelem slavného komorního orchestru Záhřebští sólisté a byl také zakladatelem Symfonického orchestru Chorvatského rozhlasu a televize. Ačkoli se narodil v Itálii, svými mnohaletými hudebními aktivitami v Chorvatsku se v této zemi stal neocenitelným umělcem a formoval generace hudebníků, z nichž mnozí jsou nyní mezinárodně uznáváni. U nás byl inspirací pro doktora Otokara Stejskala k založení Československého komorního orchestru Praha.


Angela Merkel a Emmanuel Macron zahájili Debussyho rok

Dva velcí milovníci hudby mezi světovými vládnoucími politiky, Angela Merkel a Emmanuel Macron, se v minulých dnech setkali v Paříži, aby zahájili oslavy stého výročí úmrtí Clauda Debussyho. Ten zemřel v březnu 1918 na rakovinu v době německého ostřelování Paříže.

Claude Debussy (zdroj commons.wikimedia.org / foto Nadar)

Daniel Barenboim zahájil tyto oslavy provedením skladatelových Preludií. Debussyho rok je projektem francouzského prezidenta, který je sám dobrým klavíristou a je do hudby největšího impresionisty zamilován. Oslavy zahrnují také nový festival ve skladatelově rodišti v Saint-Germain-en-Laye.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat