Fotoreportáž: Začalo Pražské jaro. Mé vlasti se poprvé ujal německý orchestr

Aktualizováno 

Ve zcela vyprodané Smetanově síni Obecního domu začal jubilejní 70. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Největší tuzemskou přehlídku klasické hudby poprvé v historii zahájil německý orchestr. Symfonický orchestr Severoněmeckého rozhlasu z Hamburku řídil šéfdirigent Thomas Hengelbrock. Tradičně zazněl cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany, jako erbovní skladba a klasické dílo české hudby provází úvod festivalu již po desetiletí. Festival potrvá do 3. června.

Účast německých hudebníků na letošním festivalu je symbolická. Tak jako Pražské jaro i orchestr má sedmdesátiletou tradici, do Prahy navíc zavítal v době oslav 70. výročí konce druhé světové války. Jde teprve o páté zahraniční těleso, jemuž byl úvodní koncert svěřen.

Dirigent Hengelbrock v pondělí novinářům řekl, že historické souvislosti vzniku festivalu v roce 1945 vnímá silně a je pro něj poctou, že Němci mohou nejdůležitější český hudební festival zahájit.

Šestapadesátiletý Hengelbrock vede orchestr, který se pyšní bohatou dirigentskou tradicí, od roku 2011. Jako příznivec historicky poučené interpretace všech stylových epoch studoval i historický a politický kontext, v němž Má vlast vznikla. O českou hudbu se zajímá dlouhodobě.

Posluchači se letos na festivalu mohou těšit například na Petrohradskou filharmonii v čele s Jurijem Těmirkanovem, Budapešťský festivalový orchestr s Ivánem Fischerem nebo Orchestr Národní akademie Svaté Cecílie s Antoniem Pappanem. Závěr festivalu patří Královskému liverpoolskému filharmonickému orchestru s šéfdirigentem Vasilijem Petrenkem.

Foto Pražské jaro/Ivan Malý

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Hodnocení

Vaše hodnocení - NDR Sinfonieorchester Hamburg-T.Hengelbrock (PJ 2015-12./13.5.2015)

[yasr_visitor_votes postid="165537" size="small"]

Mohlo by vás zajímat