Zahajovací koncert Pražského jara uslyší lidé na Kampě i v kinech

Zahajovací koncert jednasedmdesátého ročníku Pražského jara uslyší lidé 12. května nejen v pražském Obecním domě, ale také v parku Kampa a v kinech. Smetanovu Mou vlast s Českou filharmonií nastudoval estonský dirigent Paavo Järvi, koncert je vyprodán.

Paavo Järvi (foto © Pražské jaro/Zdeněk Chrapek)
Paavo Järvi (foto © Pražské jaro/Zdeněk Chrapek)

Program k přímému přenosu zahajovacího koncertu v parku na Kampě bude zahájen v 17:00. Návštěvníky mimo jiné zdarma čekají artistické výkony z produkce Letní Letná. Samotný koncert tu bude promítán na obrazovkách pod širým nebem. Zahajovací koncert bude v přímém přenosu promítán i v sedmi kinech napříč Českou republikou, konkrétně v Hradci Králové, Havířově, Jablonci nad Nisou, Kopřivnici, Náchodě, Velkých Přílepech a Zlíně a také ve slovenském Liptovském Mikuláši.

Velký zájem je podle ředitele Pražského jara Romana Bělora i o sobotní prolog festivalu v Rudolfinu, kde vystoupí korejský klavírista Seong-Jin Cho, letošní vítěz prestižní Chopinově soutěže. „Jsme rádi, že i pět dní před oficiálním zahájením festivalu je koncert prakticky vyprodán. Ten, kdo si koupil vstupenky, určitě neudělal chybu, protože zvítězit v Chopinově soutěži znamená projít tak krutým sítem, že vítězem nemůže být nikdo jiný než skvělý pianista,“ řekl Bělor.

V sobotu bude zahájena Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro. Aktuálně pořadatelé očekávají sedmapadesát trumpetistů a dvaašedesát klavíristů. Ve druhém kole v obou oborech tradičně zazní skladby zkomponované na objednávku Pražského jara. Pro klavíristy letos Adam Skoumal napsal skladbu Kejklíř, trumpetisté povinně nastudují Introduzione e 11 variazioni per tromba sola od Jiřího Pohnána.

Celkem program jednasedmdesátého ročníku festivalu čítá 50 koncertů. Praha přivítá na 14 orchestrů, 65 sólistů a dirigentů a 19 komorních souborů z 23 zemí. Rozpočet festivalu se pohybuje mezi 80 až 85 miliony korun. Festival loni přišel po čtrnácti letech o generálního partnera, kterým byla Česká spořitelna. Novým generálním partnerem se stala společnost Česká telekomunikační infrastruktura a.s. (CETIN), za kterou stojí nejbohatší Čech Petr Kellner.

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář