Zájem o kulturní dotace v Plzni dvakrát převýšil možnosti

Témata:dotace

Plzeňský magistrát obdržel třicet žádostí v souhrnné výši 231 milionů korun o vyhlášený dotační programu v oblasti kultury na léta 2016 až 2019. Město počítá s rozdělením 32 milionů korun ročně, celkem tedy 128 milionů Kč. Program je klíčovou formou podpory pro kulturní subjekty působící v Plzni, jež nejsou přímo napojeny na městský rozpočet, řekl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). O žádostech se rozhodne do konce roku.Tento systém nám funguje už třetí čtyřleté období a jednoznačně se osvědčil. Budeme v něm dále pokračovat,“ uvedl. Podle primátorova náměstka Martina Baxy (ODS) tím Plzeň jako jedno z mála měst uplatňuje dotační politiku srovnatelnou s evropskými standardy. „Přestože je soutěž pro žadatele velmi náročná, těm úspěšným dává jistotu víceletého, tedy kontinuálního financování,“ řekl.

Oproti grantovému programu na období 2012 až 2015 se požadovaná částka na další čtyři roky zvýšila o 11 milionů korun. Podle vedoucí odboru kultury města Květuše Sokolové se mezi žadateli objevilo několik nových subjektů, které si dosud nežádaly vůbec nebo jde o nové aktivity vzniklé v průběhu příprav a realizace projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. „Nebo jde o subjekty, které si dosud žádaly o dotaci pouze v jednoletém dotačním programu,“ řekla.

Město uděluje dotace na činnost kulturních organizací, kde je zakladatelem nebo spoluzakladatelem. Dále jde o subjekty, které poskytují významnou veřejnou službu v oblasti rozvoje kultury. Dotace je určena také na významné kulturní a umělecké projekty, a to dlouhodobé nebo pravidelně se opakující. V minulých letech byly takto financovány například Divadlo pod lampou, Galerie města Plzně, Plzeňská filharmonie, Unie výtvarných umělců plzeňské oblasti, sdružení JOHAN i akce typu festival filmů Finále, Jazz bez hranic a Animánie. První čtyřleté dotační programy v kultuře byly poskytnuty v letech 2008 až 2011, kdy si peníze rozdělilo dvanáct žadatelů, v letech 2012 až 2015 to bylo dvacet pět subjektů.

Foto ČT24

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky