Zakladatel Janáčkova kvarteta Jiří Kratochvíl oslavil 95 let

Dne 8. prosince 2019 se dožil 95 let prof. MgA. Jiří Kratochvíl, emeritní pedagog Janáčkovy akademie múzických umění a zakládající člen Janáčkova kvarteta.
Jiří Kratochvíl se členy Janáčkova kvarteta (zdroj Janáčkovo kvarteto)

Profesor Jiří Kratochvíl se narodil roku 1924 v Ivančicích. Na brněnské konzervatoři studoval obor housle, Janáčkovu akademii múzických umění absolvoval již jako violista. V roce 1947 stál u vzniku Janáčkova kvarteta, jehož světovou proslulost pomáhal budovat od prvních koncertů po celých 42 let. Vedle působení v Janáčkově kvartetu byl Jiří Kratochvíl rovněž koncertním mistrem violové skupiny v orchestru Národního divadla v Brně a sólovým violistou, který vystupoval s předními českými symfonickými orchestry i komorními soubory. Významně se zasloužil o provádění soudobé hudby na českých koncertních pódiích. V roce 2006 se stal laureátem Ceny města Brna v oboru hudba.

Při příležitosti 95. narozenin Jiřího Kratochvíla pořádá Janáčkovo kvarteto gratulační koncert (ve složení Miloš Vacek, Richard Kružík, Jan Řezníček, Břetislav Vybíral a Bohuslav Matoušek jako host), který se uskuteční 13. prosince v 19:30 hodin v aule JAMU. Zazní Dvořákův Smyčcový kvintet Es dur op. 97. Laudatio přednese jeden z bývalých členů Janáčkova kvarteta, prof. Adolf Sýkora.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na