Zakladatel Janáčkova kvarteta Jiří Kratochvíl oslavil 95 let

Dne 8. prosince 2019 se dožil 95 let prof. MgA. Jiří Kratochvíl, emeritní pedagog Janáčkovy akademie múzických umění a zakládající člen Janáčkova kvarteta.
Jiří Kratochvíl se členy Janáčkova kvarteta (zdroj Janáčkovo kvarteto)

Profesor Jiří Kratochvíl se narodil roku 1924 v Ivančicích. Na brněnské konzervatoři studoval obor housle, Janáčkovu akademii múzických umění absolvoval již jako violista. V roce 1947 stál u vzniku Janáčkova kvarteta, jehož světovou proslulost pomáhal budovat od prvních koncertů po celých 42 let. Vedle působení v Janáčkově kvartetu byl Jiří Kratochvíl rovněž koncertním mistrem violové skupiny v orchestru Národního divadla v Brně a sólovým violistou, který vystupoval s předními českými symfonickými orchestry i komorními soubory. Významně se zasloužil o provádění soudobé hudby na českých koncertních pódiích. V roce 2006 se stal laureátem Ceny města Brna v oboru hudba.

Při příležitosti 95. narozenin Jiřího Kratochvíla pořádá Janáčkovo kvarteto gratulační koncert (ve složení Miloš Vacek, Richard Kružík, Jan Řezníček, Břetislav Vybíral a Bohuslav Matoušek jako host), který se uskuteční 13. prosince v 19:30 hodin v aule JAMU. Zazní Dvořákův Smyčcový kvintet Es dur op. 97. Laudatio přednese jeden z bývalých členů Janáčkova kvarteta, prof. Adolf Sýkora.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat