Historicky první česká pohádková opera v novodobé premiéře

  1. 1
  2. 2
V.Hřímalý: Zakletý princ - Aleš Voráček (Toník), Kristýna Vylíčilová (Evička) - JD 2016 (foto Michal Siroň)
V. Hřímalý: Zakletý princ – Aleš Voráček (Toník), Kristýna Vylíčilová (Evička) – JD 2016 (foto Michal Siroň)

Kristýna Vylíčilová vládne sopránem lehkým, pružným, příjemným, rozsahově suverénním v rámci dané role. Imponovala správnou mírou jevištní „drzosti“ v onom dobrém smyslu slova, jak se v hereckých kruzích trefně označuje divadelně extravertní talent. Srozumitelnost slova jí ale trochu vázne, mnoho jsem toho v textu, pro mne po delším čase v opeře neznámém, nerozuměl. Ne že bych snad zrovna zde po naivním typu textu bažil, ale v jiném českém díle by to mohlo vadit. Kdo mně opravdu jevištně i hlasově velmi imponoval, byť zpíval roli spíše středního rozměru, byl František Brantalík v roli Barona Jestřába.

V.Hřímalý: Zakletý princ - Miroslava Veselá (Marta Knejpková), František Brantalík (Baron Jestřáb) , Pavel Klečka (Doktor Zimotřas) - JD 2016 (foto Michal Siroň)
V. Hřímalý: Zakletý princ – Miroslava Veselá (Marta Knejpková), František Brantalík (Baron Jestřáb), Pavel Klečka (Doktor Zimotřas) – JD 2016 (foto Michal Siroň)

Umělec komiku usilovně „netvoří“, zaplať Bůh, proto je na jevišti zcela přirozený. Pěvecky je znělý a plně srozumitelný v textech. Hlasově ve stále dobré kondici se představil v Českých Budějovicích někdejší významný tenorista Jihočeského divadla Michal Pavel Vojta. V charakterní roli Kosmy Damiána Brka, jehož ztvárnil na premiéře díla roku 1872 legendární herec Jindřich Mošna.

V.Hřímalý: Zakletý princ - Dagmar Volfová (Marta Knejpková), Michal Pavel Vojta (Kosma Damián Brk) - JD 2016 (foto Michal Siroň)
V. Hřímalý: Zakletý princ – Dagmar Volfová (Marta Knejpková), Michal Pavel Vojta (Kosma Damián Brk) – JD 2016 (foto Michal Siroň)

Vzpomněl jsem si ihned na pěvcova Fausta i Dalibora, jak jsem tehdy referoval o velmi pěkných výkonech pěvce v krajském tisku. Komickou figurku ztvárnil herecky přesvědčivě. Smysl pro vystižení humorné situace projevili rovněž basbarytonista Pavel Klečka coby Doktor Zimotřas a jevištně sympaticky tvárná Romana Strnadová v důležité roli Komorné.

V.Hřímalý: Zakletý princ - Pavel Klečka (Doktor Zimotřas) - JD 2016 (foto Michal Siroň)
V. Hřímalý: Zakletý princ – Pavel Klečka (Doktor Zimotřas) – JD 2016 (foto Michal Siroň)

Jako Princ Miroslav se představil mladý barytonista z Ostravy Martin Štolba. Pěkný, příjemný tenorální baryton libozvučného fondu působí sympaticky přirozeně v jevištním projevu. Dostal právem pěveckou šanci, kterou kdysi nepohrdl ani legendární Smetanův barytonista Josef Lev. Až ještě více zkultivuje svůj pěvecký projev, zaokrouhlí poněkud otevřený vokál A (patrně návyk z muzikálu), zdokonalí vazbu legata, jistě se i na operním trhu dneška dobře uplatní. V árii bych trochu doporučil poslech nahrávky, kterou nám zanechal na snímku Československého rozhlasu v Praze z roku 1956 věhlasný kantabilní barytonista Teodor Šrubař, jehož smysl pro vazbu širokodechých frází bych si dovolil mladému pěvci doporučit k inspirativnímu poslechu. Ostatně árii Vítej, libý jarní vánku s tímto barytonistou uplatnila nedávno vhodně rozhlasová stanice Vltava.

Představení v Jihočeském divadle dalo šance nastupující generaci mladých umělců. Připomnělo poslední dobou nevyužité akustické prostory historické scény v Českých Budějovicích. Oživilo vhodně autora doby národního obrození, což je zajisté cenné. Odkaz doby plné emancipace českého národa, jaká nemá obdoby, vzestup českého jazyka a vzepětí české kultury. Díky prostým kantorům doby Raisovy, díky právě českému divadlu, ale i díky skladatelům typu Vojtěcha Hřímalého se čeština stala posléze úředním jazykem, dominance němčiny se zmenšovala. Nad dobovými autory se tyčí coby Mont Everest geniální talent Smetanův, jenž díky dramaturgickému počinu Jihočeského divadla září de facto ještě ostřejším světlem. Ostřejším, než jsem si před touto premiérou ba i připouštěl. Byť o Smetanovi jsem nikdy nezapochyboval ani na minutu. Jsem ale vděčný odvaze budějovické dramaturgie, že mi dané vztahy, zbavené již subjektivních animozit doby, ukazuje prakticky v ještě ostřejším světle.

Závěrem nemohu nezmínit nepříliš profesionální přístup vedení Jihočeského divadla ke zveřejnění obsazení. Nikde v divadle nebyla vývěska, kdo z alternantů vlastně účinkuje, z hlediska potřeb recenzenta jsem se snad dopídil ke správným jménům, ale návštěvník premiéry si může hodit korunou. Ani na webu nebyli pěvci premiéry upřesněni. Doufám, že získané informace jsou správné. Uvítal bych, kdyby v programu byla aspoň stručná zmínka o interpretech, což bývá v dnešních divadlech obvyklé.

Hodnocení autora recenze: 60 %

Vojtěch Hřímalý:
Zakletý princ
Hudební nastudování a dirigent: Jan Bubák
Režie: Miloslav Veselý
Scéna: Pavel Krejčí
Kostýmy: Lenka Polášková
Sbormistr: Martin Veselý
Orchestr a Sbor Jihočeského divadla
Premiéra 29. ledna 2016 Jihočeské divadlo České Budějovice

Princ Miroslav – Martin Štolba (alt. Aleš Janiga)
Baron Jestřáb z Velenic František Brantalík (alt. Alexander Beň)
Doktor Zimotřas Pavel Klečka (alt. Peter Paleček)
Marta Knejpková Miroslava Veselá (alt. Dagmar Volfová)
Toník – Aleš Voráček (alt. Peter Malý)
Evička – Kristýna Vylíčilová (alt. Zuzana Benešová)
Kosma Damián Brk – Michal Pavel Vojta (alt. Jan Markvart)
Komorná – Romana Strnadová (alt. Jana Málková)
Dvorní dámy – Gabriela Burianová, Michaela Korychová, Vladimíra Malá
Dráb – Ivo Šindler

www.jihoceskedivadlo.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Hodnocení

Vaše hodnocení - Hřímalý: Zakletý princ (JD České Budějovice)

[yasr_visitor_votes postid="199848" size="small"]

Mohlo by vás zajímat