Zanechat otisk a povznést duši. Ptali jste se Jitky Hosprové

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Dobrý den, co si myslíte o úpadku současného nahrávacího průmyslu? Myslím, že to je pro současné hudebníky velká škoda, že o jejich nahrávky není zájem. (Pavel Kostkan)

Milý Pavle, je to smutná doba. Kvantita válcuje kvalitu a likviduje tím vkus posluchačů a mládeže. Za chvíli již budou zvukové banky chrlit nahrávky hudebníků a umělost nahradí autenticitu. Pouze klasická hudba a jazz drží tyto kvality a ještě také folklórní hudba. Jinak nejsem velkým optimistou. Pro nás je stále důležité natáčet, i když nás nekupují miliony. Jde o otisk toho neuchopitelného okamžiku hudby do hmoty. To je natáčení. Jinak hudba existuje pouze v přítomném okamžiku koncertu, což je to nejlepší a nejvyšší umění, je mimo hmotu. Jen ve vás zanechá otisk a povznese duši. Proto je důležité podporovat živé umění, avšak bez nabídky hudby na CD jako byste nebyl… Jako hudebníci nesmíme propadat beznaději a jak říkám: „musíme držet pozice“. Až se jednou vědomí lidstva povznese, budeme připraveni. Nevím, jestli se toho dožijeme, ale naděje…

Dobrý den, obdivuji již dlouho nejen vaše umělecké výkony, ale i noblesu a celkový šmrnc. Povězte prosím, jak o sebe pečujete. Sportujete? Jak relaxujete? A hlavně kde na to berete při svém časově jistě náročném povolání čas? Přeji vám hodně dalších úspěchů! (Jana S.)

Milá Jano, děkuji za kompliment. Je to také jeden z nástrojů, jak přilákat lidi ke klasické hudbě. V dnešní době je to již součást úspěšného interpreta. Nejde se již prezentovat jako dříve, protože doba se změnila. Populární hvězdy nabízí takové vizuální efekty, že i klasická hudba se musí trochu hnout s prezentací. Jinak opravdu nepřežije. Je to vidět na operních hvězdách a interpretech nastupující generace. Já vděčím rodičům za geny, které jsem dostala, nejen v tom jak vypadám, ale také v tom co vydržím. Jsem holka z vesnice, čerpám z přírody a mám v sobě kus zvířete – jsem ascendentem Lev. To je ten „šmrnc“. Opět je vše o disciplíně. V rámci možností dobře jíst, mám osobního trenéra a když nejsem v Praze, cvičím v hotelových posilovnách nebo na pokoji. Image již léta konzultuji s odborníky, hodně mi pomáhá stylista Martin Gruntorád a spolupracuji s úspěšnými módními návrhářkami. Považuji za umění dobře ušít šaty a jako umělkyně prezentuji nejen hudbu, ale také umění vhodně se obléci. Jsem typ, který se jde raději projít do lesa, navštívit galerii a oblečení si nechám donést stylistou. Obchody mi berou hodně času a energie, skutečně na to nemám náladu a buňky.

Dobrý den, můžete prosím nám laikům říci, jaké jsou kromě velikosti další rozdíly mezi houslemi a violou? Třeba i včetně ceny? Na jaký nástroj teď hrajete a kolik jich doma máte? Střídáte je nějak podle typu vystoupení? Přeji vám hodně dalších úspěchů a držím palce! (Zdeněk Melicher, Plzeň)

Dobrý den do Plzně. Tak ceny rozhodně nejsou rozdílné, jedině Stradivariho viola je mnohem dražší než housle, protože je jich na světě pouze deset. Cena je kolem miliardy korun:-). Hraji na český nástroj Petra Zdražila z roku 2012, se kterým mám ohromné úspěchy. Pro mne je důležitější zvuk, který lidi osloví, než značka nebo cena. Nástroje v této kvalitě mám doma tři, pak ještě jednu Zdražilovu violu a pak italský nástroj Andrea Postacchinni. Nástroje neměním, pakliže není nouze.

Violy jsou mnohem rozdílnější než housle. Mezi violami může být až několikacentimetrový rozdíl. Například můj italský nástroj je velikosti 40 cm a Zdražilova viola 41,5 cm, což je hodně velký rozdíl, když skáčete po hmatníku s přesností na desetiny milimetru. Viola je nástroj, který vám nedá nic zadarmo. Měla by být vzhledem k hlubšímu ladění mnohem větší, ale to už by se nedala držet pod krkem a ani mezi koleny, na to by byla zase malá. Vývojem se usadila zmenšená verze, která dodává nástroji zvláštní nosově zabarvený zvuk, je mnohem sonornější a jakoby smutnější. Repertoár je odlišný od houslového, sdělující jiné emoce a myšlenky. Virtuozita je u nás o krásném tónu, tvorbě fráze a hodně práce na technice tvorby tónu. Mnohý houslista, který si chce zahrát na mou violu, má problém z nástroje dostat kloudný tón. Je to skutečně jiný svět, i když vizuálně je viola jen jako větší housle. Pakliže máte na violu srovnatelnou techniku s houslistou, znamená to, že už jste hodně „za vodou“.

Jitka Hosprová (zdroj jitkahosprova.com)
Jitka Hosprová (zdroj jitkahosprova.com)

V jednom rozhovoru s vámi jsem četl, že vaším manželem je ředitel banky. Nemáte při každodenní konfrontaci obou vašich profesních světů problém s tím, že kultura je u nás oproti sektoru bank opravdovou popelkou, co se týče výdělků či peněz, které se v ní pohybují? (Ondřej Slavík, Praha)

Pane Slavíku, četl jste správně, mým druhým manželem byl ředitel banky. Skutečně, konfrontace v tomto směru byla pro mne zničující. Můj bývalý manžel byl sám v šoku, jak jsme na tom ve skutečnosti zle. V porovnání třeba s péčí o vrcholné sportovce jsme popelky v plném slova smyslu. Přitom vzděláním, reprezentací a vytrvalostí bychom strčili mnohé sportovní hvězdy skutečně do kapsy. Avšak do srovnání našich stavů na účtech bych se raději nepouštěla. Já si musím vše vymyslet, zorganizovat, prodat a odehrát sama. Také si sama vybrat lidi, kteří mi pomohou. Tak to již dělám celou řadu let. Dokonce některé projekty z části dotuji sama nebo na nich nevydělám. Ale když nebudou projekty, nebude práce a tak stále dokola. Samozřejmě jako manželka ředitele banky bych bývala nemusela pracovat vůbec a mnohdy jsem se dostávala do střetů zájmu, kdy jsem nesměla vystoupit na festivalu, který banka podpořila. Jsem na světě proto, abych hrála a upřímně jedna z věcí, které mne trápily, byla i tato konfrontace. Mé místo je mezi umělci, společnost jiného typu lidí je pro jiné. Cítím se mnohem klidněji a alespoň nemám ten nepoměr denně na očích, i když vím, že existuje. Svět je takový.

Dobrý den, mám otázku z jiného světa: Moc jste se mně líbila ve Stardance. Povězte, jak náročné to pro vás bylo. Kolik času jste tomu věnovala? A bylo vám to hodně líto, když jste vypadla jako první? (Miloš B.)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat