Zanechat otisk a povznést duši. Ptali jste se Jitky Hosprové

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Děkuji Miloši za otázku. Stardance mi velmi pomohla. Dostala jsem se na obrazovku jako hráč na violu. Což považuji za skvělou příležitost poukázat na to, že vedle různých celebrit jsou v naší zemi i jiné obory, ve kterých vynikáme a jsme jistými „hvězdami“. Šla jsem do soutěže proto, abych zviditelnila klasickou hudbu. Musela jsem přitom však stále hrát, jako by se nic nedělo. Ale samotné sólové hraní je hodně náročné. Denně hrajete pět až šest hodin, plus koncerty do toho. Už by se mělo jen regenerovat nebo se věnovat organizaci, ale mně přibyly denně čtyři hodiny tance. To byl masakr. Nicméně jsem dala do dané situace své maximum a vyřazení považuji za „záchranu shůry“, i když mi bylo samozřejmě v té chvíli líto, že jsem vypadla jako první. Ale svět se točí dál a musím říci, že stále slavím se svými dvěma tanci velký úspěch. Kdekoliv na světě hraji, všude to vědí a často padá tato otázka na tiskových konferencích a členové orchestrů, se kterými vystupuji, za mnou chodí a gratulují k výkonu v soutěži. Tak pro mne Stardance stále žije, což považuji za úspěch. Něco jsem tam tedy otiskla…

Za čtenáře Opery Plus děkujeme za odpovědi!

Vizitka:

Jitka Hosprová (zdroj jitkahosprova.com)
Jitka Hosprová (zdroj jitkahosprova.com)

Jitka Hosprová se narodila v roce 1975 v Plzni. Ve svém oboru je průkopnice. První česká sólistka na violu je světově uznávaná pro své umění. Na svých CD prezentuje od roku 2001 klenoty české violové literatury a světové klasické moderny. Vystudovala Akademii múzických umění v Praze obor viola u doc. Jana Pěrušky a spolupracovala s legendárním italským violistou Luigi Albertem Biancchim, který ji dovedl k virtuoznímu mistrovství.

Sólově spolupracuje s řadou světových orchestrů – Vídeňský rozhlasový orchestr, Orchestre Lorain, Belgická filharmonie, Camerata Chile, Česká Filharmonie, FOK, France Chamber Orchestra atd. Jako sólistka se představila na řadě světových hudebních festivalů – Presenses-Francie, Rheingau Sommer, Kulturtage Dresden, Pražský podzim, Pražské jaro, Moravský podzim, Smetanova Litomyšl, Kartágský hudební podzim a jiné.

Zdobí ji sólová debutová vystoupení v Londýně, Vídni, Paříži, Stockholmu, Římě, Santiagu de Chile, Waschingtonu D.C a New Yorku. „Jitky vášnivý vztah k viole dává publiku jasně na vědomí existenci tohoto přehlíženého nástroje, přináší fascinující violovou literaturu a inspiruje skladatele ke komponování nových děl. Je to strhující umělkyně na pohled,‘‘ říká o ni DeeAnne Hunstein, ředitelka Hunstein Artist Services v New Yorku. Jitka Hosprová je nejen vyhledávanou sólistkou, ale též komorní umělkyní. Jako host vystupuje s předními českými kvartety a tvoří spolu s harfistkou Kateřinou Englichovou a flétnistou Carlem Jansem (Lux.) exkluzivní trio Bohemia Luxembourge. Sólistka hraje na italský nástroj z roku 1856 Andrea Postacchini a na český nástroj model Amati 1615 z roku 2010 Petra Zdražila.
(zdroj: webové stránky umělkyně)

www.jitkahosprova.com

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat