Moravská filharmonie Olomouc a významné výročí Bedřicha Smetany

78. koncertní sezóna 2023/2024 Moravské filharmonie Olomouc zaujme šíří a pestrostí repertoáru.
Tisková konference k programu 78. koncertní sezony Moravské filharmonie Olomouc (Moravská filharmonie Olomouc)
Tisková konference k programu 78. koncertní sezony Moravské filharmonie Olomouc (zdroj Moravská filharmonie Olomouc)

Vedle pěti hlavních abonentních cyklů po čtyřech koncertech – tří řad ryze symfonických, jedné „crossoverové“ a jedné komorní, která je věnována výlučně Komornímu souboru Moravské filharmonie Olomouc – budou uvedeny také řady pro nastávající rodiče, rodiče s dětmi a řada JAMU, v níž pět koncertů s převážně klasickými symfonickými skladbami bude řídit devět studentů dirigování JAMU za sólistického spoluúčinkování studujících JAMU a pražské HAMU. Dalším obohacením je zářijový Mezinárodní varhanní festival Olomouc 2023 s pěti koncerty v chrámu sv. Mořice. Čtyřem symfonickým koncertům předcházejí besedy s umělci, významná je účast žen mezi sólisty, zejména v cyklu D dramaturgyně Ivany Kaliny Tabak.

Program je to různorodý, zazní koncerty ke vzniku českého státu, k 450 letům olomoucké univerzity, Rok české hudby je připomínán tuzemskými skladbami, na různá výročí tak bylo odpovídajícím způsobem pamatováno. Pouze na jednu skutečnost ne. Že si v této sezóně připomeneme 200. výročí narození tvůrce české národní hudby Bedřicha Smetany (2. března 1824 – 12. května 1884). Ve čtyřech úvodních textech programové brožury není o něm ani slovo – jako jubilanty sezóny 23/24 jmenuje dramaturgyně ve svém příspěvku vedle několika jiných českých skladatelů také H. Berlioze (1803–1869), R. Wagnera (1813–1883) a J. Brahmse (1833–1897), ne však Smetanu. V programu samém je jeho dílo jako „jednoho z mnohých“ zastoupeno pouze v koncertu dirigenta Petra Vronského 18. dubna symfonickými básněmi Valdštýnův tábor a Vltava, a to bez jakéhokoli dalšího komentáře. Nastávající rodiče si ještě zřejmě budou moci poslechnout 10. října 2023 v podvečeru ukolébavek také ony z Hubičky. V souvislosti s mimořádností jak výročí, tak skladatele je to trochu málo. V jubilejním roce 2024 by měla MFO nabídnout svým posluchačům širší výběr Smetanových orchestrálních skladeb, třeba i ty ne často hrané, jeho tvorbu komorní a klavírní.

Obě Smetanova základní data spadají do prvního pololetí 2024, to hlavní je březnové. Na 1. březen, v termínu vhodném pro připomínku výročí, jsou v symfonické řadě D naplánována díla Z. Lukáše, S. Bodorové a J. Suka. Dne 28. března provede MFO v šéfovském cyklu A se svým šéfdirigentem Zsoltem Hamarem atypický Velikonoční koncert – dle dramaturgyně „hudební rozjímání“, s orchestrálními úpravami Hudební obětiny a Umění fugy J. S. Bacha.

Bedřich Smetana má pro vývoj české hudby nedocenitelný význam, je nejdůležitější osobností české hudební kultury vůbec, jeho vliv na všechny pozdější české skladatele je nesporný. Přitom se nejedná o skladatele regionálního, ale jeho díla byla a jsou stálou součástí repertoáru předních světových dirigentů, například A. Toscaniniho, H. v. Karajana, D. Barenboima a dalších. Lze jen doufat, že v podzimní části sezóny 2024/2025 MFO dojde alespoň k částečné nápravě tohoto zásadního opomenutí.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments