Závan vídeňské hudební noblesy na Svatováclavském hudebním festivalu

Letos je to již čtrnáct let, co trvá Svatováclavský hudební festival a stejně dlouhou dobu také úspěšně spolupracuje s mnoha moravskoslezskými městy. Takovým příkladem je i statutární město Opava, které každoročně přivítá v některé ze svých neobyčejných kulturních prostor umělce vystupující na tomto jedinečném festivalu. Jeho ředitel Igor Františák před zahájením koncertu nezapomněl vyzdvihnout tuto skutečnost a dokonce označil opavské koncerty předcházejících ročníků za perly. Tím jako by vyslovil příslib znamenitého programu a vtiskl mu i punc výjimečnosti ještě před samotnou hrou. Ostatně i sólisté, program a místo konání hovořili sami za sebe.
Robert Kružík, Czech Virtuosi – Svatováclavský hudební festival 15. 9. 2017 (zdroj SHF / foto Ivan Korč)

V beznadějně vyprodaném kostele sv. Václava (nynější chráněná kulturní památka) se představil komorní brněnský orchestr Czech Virtuosi. Ten se především prezentuje a charakterizuje jak doma, tak v zahraničí jako orchestr mozartovského typu. Netřeba blíže specifikovat nástrojové složení orchestru, ale nutno podotknout, že každý nástroj, který v průběhu Mozartovy Symfonie dostal příležitost k sólovému přednesu, se nesl s mozartovskou lehkostí a neomylností. Za dirigentským pultem debutoval na Svatováclavském hudebním festivalu mladý dirigent a violoncellista Robert Kružík.

Symfonie č. 40 g moll Wolfganga Amadea Mozarta umožnila orchestru, aby ukázal onu „chromatickou bolest, vznešenou melodiku a dramatičnost“ Mozartovy symfonie. Tolik možných výrazových prostředků, aby se symfonie nesla v tom nejlepším světle. Ovšem byla taková příliš opatrná. Buď dirigent šetřil sebe i orchestr na následující Beethovenovu skladbu, nebo jsem jen ze svého nadšení čekala více. Ale poněkud nejistý nástup hned úvodního typického mannheimského vzdechu mě na nějakou chvíli zviklal. Před provedením navíc na pódiu vypadlo osvětlení (naštěstí měli hráči na pultech lampičky) a přesně na reprízu se světlo opět vrátilo. Tak nevím, skoro podezřívám pořadatele, že to byl efektní záměr, pohrát si i světelně se skladbou první části. Ale také podezřívám orchestr, že jej výpadek světla trošku rozhodil a znatelně slyšitelně intonačně poznamenal na pár místech v houslové sekci. Vlastně i v další části Andante. Následující věty Menuetto-Allegretto-Trio a poslední Allegro assai vtiskly orchestru jistotu a perfektní rytmickou přesvědčivost a též již zmíněné sólové vstupy, především dechových nástrojů (klarinet, flétny).

Druhá polovina večera se nesla v noblese Beethovenovy hudby a interpretaci mladých a nadějných muzikantů. Především geniální houslová virtuoska Esther Yoo a mladý český talentovaný violoncellový mistr Tomáš Jamník, společně s klavíristou Robertem Koenigem, kvalitním komorním hráčem, přednesli Trojkoncert C dur, op. 46 Ludwiga van Beethovena. Odzbrojující dokonalost jejich souhry a samozřejmá jistota jejich přednesu mě dokonce přinutily zavřít zápisníček a odložit tužku (nezbytná výbava recenzenta). Prostě se mi nechtělo už nic psát, měla jsem chuť jen poslouchat a nechat se unášet v té hudební a interpretační dokonalosti. Orchestr Czech Virtuosi se zde představil jako perfektně zvukově vyrovnaný a sólisty doprovázející ansámbl. Tam, kde měl hlavní roli, zněl plně a přesvědčivě. Vedle strhujícího projevu Esther Yoo bych přece jen vyzdvihla provedení obtížného violoncellového partu, zvláště bravurně si Jamník vedl ve flažoletových polohách. V poslední části Rondo alla polacca se všichni tři sólisté perfektně sehráli (ve zdobení, rychlých bězích, agogice) především v častých kadenčních a virtuosních částech. Poslední nota, tedy tečka, za odehraným Trojkoncertem doslova všechny posluchače jako na povel vystřelila ze židlí a přiměla k nadšenému aplausu ve stoje. Zazněl právem a s poklonou mladé hudební generaci.

Hodnocení autorky recenze: 85%

 

Svatováclavský hudební festival 2017
Mozart – Beethoven / Yoo – Jamník – Koenig
Esther Yoo (housle)
Tomáš Jamník (violoncello)
Robert Koenig (klavír)
Dirigent: Robert Kružík
Czech Virtuosi
15. září 2017 kostel sv. Václava Opava

program:
Wolfgang Amadeus Mozart: Symfonie č. 40 g moll, KV 550
Ludwig van Beethoven: Trojkoncert pro housle, violoncello a klavír C dur, op. 56

www.shf.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Hodnocení

Vaše hodnocení - Czech Virtuosi -R. Kružík & T. Jamník, R. Koenig, E. Yoo (Svatováclavský hudební festival 15.9.2017)

[yasr_visitor_votes postid="267622" size="small"]

Mohlo by vás zajímat