Závěr cyklu Hybatelé rezonance bude patřit Ivu Kahánkovi

Klavírní cyklus Hybatelé rezonance uzavře 10. června komorním sólovým recitálem Ivo Kahánek, jeden z našich nejoceňovanějších klavíristů. V jeho podání zazní v Anežském klášteře na mistrovskému nástroji C. Bechstein díla Johanna Sebastiana Bacha, Miloslava Kabeláče, Leoše Janáčka i Ludwiga Van Beethovena. „V programu se střídají hudební styly, střetává se objektivněji cítěná hudba s vysoce subjektivní a v neposlední řadě se potkává český hudební svět s německým,“ říká k osobně vybrané dramaturgii koncertu Ivo Kahánek.
Ivo Kahánek (foto Dušan Martinček)

Ivo Kahánek si svou technicky dokonalou a působivou interpretací vybudoval nejen u tuzemského publika výjimečné postavení a patří i k všestranně nejaktivnějším umělcům u nás. S velkou péčí se věnuje mimo jiné i objevování talentů a péči o mladé umělce. Již druhým rokem převzal roli mentora ve stipendijním programu MenART, připraveném Nadačním fondem Magdaleny Kožené. Jeho první svěřenci se představí v rámci ZUŠ OPEN a Pražského jara 31. května a také na Národním festivalu Smetanova Litomyšl. Jestliže cyklus klavírních recitálů Hybatelé rezonance chtěl i na závěrečném koncertě první řady dostát plně svému jménu a poslání, Ivo Kahánek je logickou volbou.

Kahánek je mnohými považován za nejvýraznějšího současného českého pianistu. Patří k umělcům, kteří přirozeně spojují naprosto skvělé technické zvládnutí hry s působivou interpretací nevšední emocionální síly a hloubky. Kahánek uvádí se zralým technickým nadhledem takřka vše od baroka po modernu s těžištěm v romantické hudbě a ve světě je považován přímo za specialistu na interpretaci české hudby. Díky svému daru okamžitě navázat citovou vazbu s publikem si však vydobyl pozici interpreta, od něhož publikum slyší rádo cokoli, protože to zkrátka stojí vždy za to.

Absolutní vítěz soutěže Pražského jara v roce 2004 svou světovost potvrdil hned 3 roky nato při debutu na festivalu BBC Proms v londýnské Royal Albert Hall, kde vystoupil pod taktovkou Jiřího Bělohlávka v doprovodu BBC Symphony Orchestra. Živě přenášený koncert nabízí jako digitální download i Deutsche Grammophon. V roce 2014 byl Sirem Simonem Rattlem pozván ke dvěma vystoupením s Berlínskou filharmonií, a po Rudolfu Firkušném se stal teprve druhým českým pianistou, který vystoupil s tímto tělesem. Vedle sólové dráhy se věnuje též komorní hudbě (zejména s Dvořákovým triem) a dramaturgické i pedagogické činnosti – nejen na zavedených institucích jako HAMU či Pražská konzervatoř, ale též v rovině mentoringu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky