Zemřel Adolf Born, autor skvostné výpravy k Dvořákově Čertovi a Káče v ND

V Praze dnes ráno zemřel známý výtvarník Adolf Born. Oznámila to jeho rodina. Adolf Born by zanedlouho oslavil šestaosmdesáté narozeniny.

Adolf Born (foto B.Maleček)
Adolf Born (foto B. Maleček)

Adolf Born (12. června 1930 – 22. května 2016) byl synem železničáře z česko-rakouského pomezí a vídeňské Češky a především právě proto se pokládal za Středoevropana a netajil se kritikou svých spoluobčanů: „Češi potřebují vychovávat a vychovávat. Je to netolerantní národ, naivně nacionalistický a veskrze neslušný.“

Výtvarník Adolf Born je známý mimo jiné jako spolutvůrce legendárního Macha a Šebestové,  je ilustrátorem více než 250 knih a také autorem nezaměnitelných grafických listů. Ve světě filmu zaujal seriálem Žofka a spol. či animovaným filmem Robinson Crusoe, námořník z Yorku. V kresbě, leptu a litografii vypracoval osobitý výtvarný projev vycházející z humorného a groteskního pojetí světa. Opera pražského Národního divadla má dodnes na repertoáru Chudovského inscenaci Čerta a Káči, k níž Adolf Born navrhnul scénu i kostýmy. Právě skvostný Bornův výtvarný rukopis je jedním z hlavních důvodů, proč se toto nastudování Dvořákovy opery drží na repertoáru zlaté kapličky už více než čtvrt století.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat