Zemřel profesor John Tyrrell, propagátor hudby Leoše Janáčka

Po těžké nemoci zemřel ve čtvrtek 4. října brzo ráno britský profesor John Tyrrell, autor mnoha publikací o Leoši Janáčkovi. Muzikolog a přední znalec a propagátor české hudby oslavil v srpnu 76. narozeniny. O jeho úmrtí informovala brněnská Nadace Leoše Janáčka.
John Tyrrell (zdroj youtube.com)

Tyrrell se narodil v dnešním Zimbabwe, muzikologii studoval v Kapském Městě a v Oxfordu. V rámci stipendia Britské rady a Českého hudebního fondu pracoval s Janáčkovými autografy a dokumenty přímo v Brně. Od roku 2000 působil jako profesor na univerzitě ve velšském Cardiffu. Během své kariéry sepsal řadu knih o tvorbě skladatele Janáčka. Je například spoluautorem katalogu jeho díla z roku 1997. Do angličtiny přeložil Janáčkovy dopisy Kamile Stösslové a paměti Zdeňky Janáčkové. Nakladatelství Host tento měsíc vydá první ze dvou svazků Tyrellovy „nejrozsáhlejší monografie o Leoši Janáčkovi“.

Za vědeckou a popularizační činnost obdržel britský profesor čestné doktoráty Masarykovy univerzity a Janáčkovy akademie múzických umění. Letos v lednu získal cenu Classic Prague Award jako „mezinárodní vyslanec české hudby“.

Nadace Leoše Janáčka uvedla, že Tyrrellově památce bude věnován letošní ročník mezinárodního festivalu Janáček Brno, který se uskuteční od 17. listopadu do 5. prosince 2018.