Zemřel italský tenorista Gaetano Bardini, jeho druhou vlastí bylo Československo

  1. 1
  2. 2

V našich studiích vznikla řada jeho nahrávek. Pod taktovkou znamenitého italského dirigenta, tvůrce řady operních nahrávek s hvězdným obsazením, Ina Saviniho, natočil svou profilovou desku, Operní romance a Verdiho Trubadúra. Ino Savini byl také dirigentem živé nahrávky Verdiho Rekviem, jež byla pořízena v roce 1972 v katedrále sv. Víta. Partnery Gaetana Bardiniho, který zpíval tenorové sólo v této nahrávce, byli Margaret Tynes, Věra Soukupová a Jan Kyzlink.

Další profilové nahrávky árií a písní Gaetana Bardiniho vznikly pod taktovkou dirigenta Jana Štycha, který také dirigoval záznam provedení Pucciniho Tosky v Janáčkově opeře, na němž titulní roli zpívá Hana Janků.

Hlas Gaetana Bardiniho také můžeme slyšet na nahrávce u nás prakticky zcela neznámé opery Pietra Macagniho Isabeau. Operu natočil se zahraničními sólisty za doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava dirigent Jaromír Nohejl a Gaetano Bardini je na ní interpretem ústřední tenorové role Falca.

Jedna z jeho nejslavnějších rolí, Manrico v Trubadúrovi, je rovněž zachovaná na rozhlasové nahrávce, kterou se Symfonickým orchestrem Československého rozhlasu pořídil dirigent Pierre Colombo. Tenoristovými partnery v dalších ústředních rolích na nahrávce jsou Eva Děpoltová, Věra Soukupová a Václav Zítek.

V roce 1998 působil Gaetano Bardini jako poradce při studiu inscenace Turandot ve Státní opeře Praha.

Musíme také připomenout, že Gaetano Bardini byl interpretem role Alberta Gregora v inscenaci Janáčkovy Věci Makropulos, jež byla uvedena v italštině v roce 1982 v Parmě. Roli Emilie Marty ztvárnila Naděžda Kniplová.

Za svůj dlouhý a mimořádně plodný umělecký život obdržel Gaetano Bardini řadu významných ocenění. Vysoké státní vyznamenání mu bylo uděleno na Maltě.

Gaetano Bardini zemřel dne 3. listopadu tohoto roku v nemocnici ve městě Cecina. O den později se konal za hojné účasti jeho příznivců pohřeb ve farním chrámu sv. Jana Křtitele v jeho rodném městečku Riparbella. Při posledním rozloučení zazněly árie ze Sedláka kavalíra, Komediantů, André Chéniera a Turandot v podání jeho žáka, tenoristy Saveria Bambiho.

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


Komentáře “Zemřel italský tenorista Gaetano Bardini, jeho druhou vlastí bylo Československo

  1. Účinkoval nejen v Ústí nad Orlicí, ale i v Litomyšli v rámci festivalu Smetanova Lit. Dohledal jsem si v historii festivalu zprávu pro rok 1992: “První galakoncert pěveckých hvězd, který se stal v dalších letech jedním z hlavních „taháků”, se uskutečnil ve Smetanově domě a vystoupili na něm italští pěvci Gaetano Bardini (tenor) a Anna Baldasserini (soprán) za klavírního doprovodu Drahomíry Ritzové.”

Napsat komentář