Zemřel pěvec a pedagog René Tuček, dlouholetý přední sólista Opery ND

Ve věku jedenaosmdesáti let zemřel v sobotu v Mariánských Lázních významný český barytonista, operní pěvec a pedagog René Tuček. Ztvárnil řadu velkých rolí, mimo jiné Mefista, Figara či Escamilla. O jeho skonu dnes informovalo pražské Národní divadlo.
G. Puccini: Tosca – René Tuček (Scarpia) – ND 1980 (zdroj archiv ND/foto Jaromír Svoboda)

Během své kariéry držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství René Tuček ztvárnil řadu velkých rolí v brněnské opeře i pražském Národním divadle, kde se v roce 1970 coby nová posila souboru uvedl jako Andrej Bolkonskij v legendárním Ansimovově a Vašatově nastudování Prokofjevovy Vojny a míru.

S. Prokofjev: Vojna a mír – Gabriela Beňačková (Nataša), René Tuček (Andrej) – ND Praha 1970 (foto Jaromír Svoboda / archiv ND Praha)

René Tuček se také často objevoval v televizi a dlouhá léta působil jako pedagog na Hudební fakultě Akademie múzických umění. Věnoval se i talentovaným dětem. Svým žákům, mezi které patří například Alžběta Poláčková, Richard Haan, Josef Moravec, Jiří Hájek, Pavel Vančura, Eliška Weissová, Anna Klamo a další, vštěpoval mimo jiné i to, že pro pěvce je na jevišti důležitá fyzická kondice.

W. A. Mozart: Figarova svatba – René Tuček (Almaviva) – ND Praha (foto archiv ND/Jaromír Svoboda)

René Tuček se narodil 8. ledna 1936 v Praze. Jeho otec bojoval a padl za války ve Francii, mladý René měl proto pošramocený kádrový profil a nesměl studovat ani na středních školách. Po základní škole se proto vyučil v Sokolově horníkem a fáral až do osmnácti. Zpěv studoval soukromě u profesorky Marie Gärtnerové a i díky zkušenostem od ochotníků absolvoval úspěšně konkurz do sboru plzeňské opery. Poté působil v opeře v Českých Budějovicích a od roku 1960 v Brně.

G. von Einem: Dantonova smrt – René Tuček (Georges Danton) – ND Brno 1966 (foto archiv ND Brno)

Jako pedagog na pražské akademii vychoval řadu úspěšných pěvců, v roce 2001 byl jmenován profesorem. Za svůj život obdržel René Tuček celou řadu významných domácích i zahraničních uměleckých ocenění. Loni byla u příležitosti oslav jeho osmdesátin pokřtěna vzpomínková kniha Sex v hlase. V souvislosti s úmrtím předního českého barytonisty připravujeme pěvcův zevrubný portét.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat