Zemřel pěvec a pedagog René Tuček, dlouholetý přední sólista Opery ND

Ve věku jedenaosmdesáti let zemřel v sobotu v Mariánských Lázních významný český barytonista, operní pěvec a pedagog René Tuček. Ztvárnil řadu velkých rolí, mimo jiné Mefista, Figara či Escamilla. O jeho skonu dnes informovalo pražské Národní divadlo.
G. Puccini: Tosca – René Tuček (Scarpia) – ND 1980 (zdroj archiv ND/foto Jaromír Svoboda)

Během své kariéry držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství René Tuček ztvárnil řadu velkých rolí v brněnské opeře i pražském Národním divadle, kde se v roce 1970 coby nová posila souboru uvedl jako Andrej Bolkonskij v legendárním Ansimovově a Vašatově nastudování Prokofjevovy Vojny a míru.

S. Prokofjev: Vojna a mír – Gabriela Beňačková (Nataša), René Tuček (Andrej) – ND Praha 1970 (foto Jaromír Svoboda / archiv ND Praha)

René Tuček se také často objevoval v televizi a dlouhá léta působil jako pedagog na Hudební fakultě Akademie múzických umění. Věnoval se i talentovaným dětem. Svým žákům, mezi které patří například Alžběta Poláčková, Richard Haan, Josef Moravec, Jiří Hájek, Pavel Vančura, Eliška Weissová, Anna Klamo a další, vštěpoval mimo jiné i to, že pro pěvce je na jevišti důležitá fyzická kondice.

W. A. Mozart: Figarova svatba – René Tuček (Almaviva) – ND Praha (foto archiv ND/Jaromír Svoboda)

René Tuček se narodil 8. ledna 1936 v Praze. Jeho otec bojoval a padl za války ve Francii, mladý René měl proto pošramocený kádrový profil a nesměl studovat ani na středních školách. Po základní škole se proto vyučil v Sokolově horníkem a fáral až do osmnácti. Zpěv studoval soukromě u profesorky Marie Gärtnerové a i díky zkušenostem od ochotníků absolvoval úspěšně konkurz do sboru plzeňské opery. Poté působil v opeře v Českých Budějovicích a od roku 1960 v Brně.

G. von Einem: Dantonova smrt – René Tuček (Georges Danton) – ND Brno 1966 (foto archiv ND Brno)

Jako pedagog na pražské akademii vychoval řadu úspěšných pěvců, v roce 2001 byl jmenován profesorem. Za svůj život obdržel René Tuček celou řadu významných domácích i zahraničních uměleckých ocenění. Loni byla u příležitosti oslav jeho osmdesátin pokřtěna vzpomínková kniha Sex v hlase. V souvislosti s úmrtím předního českého barytonisty připravujeme pěvcův zevrubný portét.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na