Zemřel uznávaný britský režisér Sir Peter Hall, vysoce ceněny byly i jeho operní projekty

Ve věku šestaosmdesáti let zemřel v pondělí významný britský divadelní režisér Sir Peter Hall, bývalý šéf britského Národního divadla a zakladatel Královské shakespearovské společnosti. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na britské Národní divadlo.

Peter Hall (zdroj YT)

“Peter Hall byl mezinárodně uznávaným divadelním režisérem a uměleckým šéfem. Jeho vliv na umělecký život Británie ve 20. století nemá obdoby,” uvedlo britské Národní divadlo v prohlášení. Dodalo, že Peter Hall zemřel v pondělí v londýnské nemocnici v kruhu rodiny.

Londýnské Národní divadlo a Královská shakespearovská společnost utváří spolu s londýnskou Královskou operou trojici nejvýznamnějších britských kulturních institucí financovaných z veřejných zdrojů. Peter Hall založil Královskou shakespearovskou společnost v roce 1960 ve věku devětadvaceti let. V čele souboru stál až do roku 1968. První londýnskou scénu vedl posléze v letech 1973 až 1988. Byl též význačným operním režisérem. Vedle děl uváděných v britské Královské opeře režíroval i v Metropolitní opeře v New Yorku či na wagnerovském festivalu v Bayreuthu. Tam v roce 1983 nastudoval spolu s dirigentem Georgem Soltim kompletní Ring u příležitosti stého výročí Wagnerova úmrtí.

Peter Hall měl také velmi úzký vztah k festivalu v Glyndebourne, kde byl v letech 1984–1990 uměleckým šéfem. Například jeho inscenace Brittenovy opery Sen noci svatojánské z roku 1981 byla tak úspěšná, že se dočkala devíti obnovených nastudování, naposledy v loňském roce.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na