Zemřel uznávaný britský režisér Sir Peter Hall, vysoce ceněny byly i jeho operní projekty

Ve věku šestaosmdesáti let zemřel v pondělí významný britský divadelní režisér Sir Peter Hall, bývalý šéf britského Národního divadla a zakladatel Královské shakespearovské společnosti. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na britské Národní divadlo.

Peter Hall (zdroj YT)

“Peter Hall byl mezinárodně uznávaným divadelním režisérem a uměleckým šéfem. Jeho vliv na umělecký život Británie ve 20. století nemá obdoby,” uvedlo britské Národní divadlo v prohlášení. Dodalo, že Peter Hall zemřel v pondělí v londýnské nemocnici v kruhu rodiny.

Londýnské Národní divadlo a Královská shakespearovská společnost utváří spolu s londýnskou Královskou operou trojici nejvýznamnějších britských kulturních institucí financovaných z veřejných zdrojů. Peter Hall založil Královskou shakespearovskou společnost v roce 1960 ve věku devětadvaceti let. V čele souboru stál až do roku 1968. První londýnskou scénu vedl posléze v letech 1973 až 1988. Byl též význačným operním režisérem. Vedle děl uváděných v britské Královské opeře režíroval i v Metropolitní opeře v New Yorku či na wagnerovském festivalu v Bayreuthu. Tam v roce 1983 nastudoval spolu s dirigentem Georgem Soltim kompletní Ring u příležitosti stého výročí Wagnerova úmrtí.

Peter Hall měl také velmi úzký vztah k festivalu v Glyndebourne, kde byl v letech 1984–1990 uměleckým šéfem. Například jeho inscenace Brittenovy opery Sen noci svatojánské z roku 1981 byla tak úspěšná, že se dočkala devíti obnovených nastudování, naposledy v loňském roce.

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář