Zemřel virtuos na violu da gamba Petr Wagner

Po boji s těžkou nemoci zemřel 30. prosince loňského roku ve věku 50 let uznávaný hráč na violu da gamba Petr Wagner, zakladatel a umělecký vedoucí souboru Ensemble Tourbillon. Jako sólista i jako hráč komorních formací vystupoval na předních festivalech a natočil mnoho nahrávek. Wagner se věnoval komorní i orchestrální tvorbě evropského baroka a raného klasicismu.
Petr Wagner (zdroj petrwagner.com)

“Můj manžel, virtuos na violu da gamba, dirigent a pedagog Petr Wagner zemřel 30. 12. 2019 po statečném boji s těžkou nemocí. Díky všem, kdo jste ho znali, za tichou vzpomínku,” uvedla jeho manželka Alena Wagner.

Petr Wagner byl předním hráčem a virtuosem na violu da gamba. Narodil se 13. června 1969 v Praze. Studoval violoncello na Pražské konzervatoři ve třídě Josefa Chuchra. V roce přešel na studium hudební vědy na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Tehdy se začal prakticky věnovat i hře na violu da gamba.

Violu da gamba začal studovat na Royal Holloway University of London ve třídě Richarda Boothbyho, později pokračoval na Akademii staré hudby v Drážďanech u Jaapa ter Lindena. Svá studia završil diplomem Uitvoerend Musicus na Královské konzervatoři v Haagu ve třídě Wielanda Kuijkena.

Sám Petr Wagner o svých začátcích v rozhovoru pro Operu Plus vyprávěl: „K viole da gamba mě postupně přivedla řada drobných impulsů. V osmdesátých letech, během studií na gymnáziu můj tehdejší učitel cella Tomáš Haškovec přinesl na hodinu nahrávku Jordiho Savalla. Fantastická, archaická a tak nějak drsná barva zvuku toho nástroje mě okamžitě okouzlila. Ale až mnohem později, během studií na hudební vědě, se mi gamba dostala do ruky fakticky. Rozhodující pro mne pak byl film Všechna jitra světa, který jsem na počátku devadesátých let viděl v rámci kulturního programu Francouzského institutu. Přišlo mi logické, že studium hudební vědy a hry na gambu se k sobě budou dobře hodit. Začal jsem tedy s gambou více méně pro zábavu bez jakýchkoli ambic a plánů. Postupně jsem absolvoval pár kurzů u nás, pak v Německu. Posléze následovala studia a absolutorium v oboru viola da gamba pod vedením Wielanda Kuijkena na Královské konzervatoři v Haagu. Načež jsem se čile začal hraním na gambu živit a ocitl se tak ve společnosti skvělých muzikantů.“

Petr Wagner založil roku 1998 vlastní soubor Ensemble Tourbillon, se kterým natočil řadu úspěšných a objevných nahrávek. Odbornou kritiku zaujaly zejména premiérové nahrávky děl Charlese Dollé (Pieces de Viole, Dorian Recordings 2003 a ArsProduktion 2012), Carla Friedricha Abela (The Drexel Manuscript, ACCENT 2016), souborná díla pro violu da gamba Gottfrieda Fingera (ACCENT 2012), Rolanda Maraise (Pieces de Viole, ACCENT 2011).

Účinkoval v rámci prestižních evropských i světových festivalů, mezi jinými Queen Elizabeth Hall/Southbank Early Music Series London, Fränkischer Sommer, Stavanger Philharmonic Chamber music series, Teatro Carlo Felice in Genoa, Royal Danish Chamber orchestra concert series Copenhagen, Festival Ile de France, Festival Art et Spiritualié – Troyes/Francie, Mexico City Shakespearean Festival, Pražské jaro, Sopron Early Music Days, Mitte Europa Festival, Elbhangfest, Forum Musicum Wrocław, Concentus Moraviae nebo koncertní cykly staré hudby Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK.

Petr Wagner spolupracoval s osobnostmi jako Jacques Ogg, René Jacobs, Andrew Parrott, Konrad Junghänel, Shalev Ad-El, Wilbert Hazelzet, Hansjörg Albrecht, Noémi Kiss, Mitzi Meyerson či s hudebními soubory Collegium 1704, Musica Florea, New London Consort, Capella Cracoviensis, Musicians of The Globe, Concerto Palatino, Orfeo Orchestra, Solamente naturali a s řadou dalších.

Petr Wagner byl významným pedagogem svého nástroje. Violu da gamba vyučoval v posledních letech na Akademii staré hudby při Masarykově univerzitě v Brně, stejně jako v rámci mistrovských kurzů v Česku, Polsku, Německu či Rusku. Mezi jeho žáky patří například Jakub Michl či Piotr Wacławik.

Mohlo by vás zajímat