Ať žije král! Pražští symfonici na Staroměstském náměstí vzdali poctu Karlu IV.

Hudba Karla Svobody z filmového muzikálu Noc na Karlštejně zakončila středeční open air koncert Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK k poctě Karla IV. na Staroměstském náměstí. Hudební produkci, kterou doplnily i fanfáry z věže Staroměstské radnice a zvony Týnského chrámu, sledovaly stovky lidí.

Symfonický orchestr hl.m.Prahy FOK - Staroměstské náměstí 11.5.2016 (foto Petr Dyrc)
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK — Staroměstské náměstí 11. 5. 2016 (foto Petr Dyrc)

Někteří posluchači, většinou z řad zahraničních turistů, zůstali po celý více než hodinový koncert, jiní se zastavili jen na část vystoupení. Mezi přítomnými byli i cyklisté a rodiny s dětmi. Počasí koncertu pod širým nebem přálo.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK s dirigentem Petrem Altrichterem vzdal hold Karlu IV. programem složeným z děl Hectora Berlioze, Ottorina Respighiho, Bedřicha Smetany, Richarda Wagnera a Karla Svobody.

Symfonický orchestr hl.m.Prahy FOK - dirigent Petr Altrichter - Staroměstské náměstí 11.5.2016 (foto Petr Dyrc)
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK — dirigent Petr Altrichter — Staroměstské náměstí 11. 5. 2016 (foto Petr Dyrc)

Jednotlivé skladby ilustrovaly významná životní údobí ze života Karla IV. Například týnské zvony symbolizovaly narození budoucího římského císaře v Domě U Kamenného zvonu 14. května 1316. Karlovu výchovu na francouzském královském dvoře připomněla Berliozova předehra Římský karneval, první politické a válečné zkušenosti v Itálii zase reflektovala Respighiho symfonická báseň Římské pinie. Vyšehrad Bedřicha Smetany poukázal na Karlovu správu Českého království. Wagnerova předehra k opeře Mistři pěvci norimberští se vázala k roku 1356, kdy byl v Norimberku vydán nejvýznamnější dokument své doby — Zlatá bula Karla IV.

Symfonický orchestr hl.m.Prahy FOK - Alfred Strejček - Staroměstské náměstí 11.5.2016 (foto Petr Dyrc)
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK — Alfred Strejček — Staroměstské náměstí 11. 5. 2016 (foto Petr Dyrc)

Slovem koncertem provedl Alfred Strejček, který jednotlivé skladby proložil ukázkami z knihy Františka Kožíka Kronika života a vlády Karla IV. Pouze před závěrečnou skladbou zarecitoval monolog Karla IV. ze hry Jaroslava Vrchlického Noc na Karlštejně.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na