Zimní pohádka Christophera Wheeldona

  1. 1
  2. 2

Závěrečné dějství, zejména pak jeho poslední dvě třetiny, přinášejí světlo a jas i do potemnělé Sicilie, nad níž se druhdy dříve snášel chladný sníh (výborné, zcela přirozeně působící projekce a efekty Daniela Brodieho a Basila Twista). Kostýmy temných, světlo pohlcujících barev střídá popelavě holubičí šeď a mrazivost mramorových soch zjemňuje zeleň břečťanů.

ENB, Zimní pohádka – Lauren Cuthbertson (foto Johan Persson)

Do tohoto pečlivě vystavěného světa umístil Wheeldon své tanečníky, kteří postavám nejen vdechli život, ale naplnili je do hloubky postupně odhalovanými vrstvami charakteru. Lauren Cuthbertson je jako Hermiona hřejivě láskyplná, postavena do konfliktu s Leontem však zůstává nezlomně hrdá, sebevědomá a do poslední chvíle připravená obhájit svou nevinu. Když v závěru sestupuje ze svého piedestalu, není okamžitě připravena odpustit, na to prožila příliš bolesti, nenese v sobě nicméně zahořklost nebo ublížení, jakkoli by si ho bývala byla mohla dovolit. Sarah Lamb a Steven McRae coby Perdita a Florizel naplňují představu o rozkošném, čerstvě zamilovaném, životem překypujícím páru, kdy tanečnice jako by vypadla přímo z Disneyho kreslených filmů o princeznách, zatímco McRae patrně z komiksu o superhrdinech se skokem, co hory překlene. Působivá a ve svém projevu zcela neopakovatelná je Paulina Zenaidy Yanowsky. Spravedlivá, oddaná a věrná, schopná se postavit i samotnému králi, jemuž je poté po šestnáct let sice oporou, ale rovněž neustálou, palčivou připomínkou jeho chyb a hříchů, jeho zhmotněným černým svědomím, kterého se nelze zbavit, před nímž se nelze schovat či mu dokonce uniknout.

ENB, Zimní pohádka – Sarah Lamb, Steven McRae (foto Johan Persson)

Role krále Leonta připadla Edwardu Watsonovi a chce se dodat – komu také jinému. Ostatně faktem, že po Zimní pohádce jako tématu sáhnul právě kvůli tanečníkům, jimž role šil přímo na tělo a taneční i herecké schopnosti, se Wheeldon nikterak netajil. Watson je bez sebemenších pochyb zcela mimořádná osobnost s charismatem, jež přitahuje pozornost a nenechá odtrhnout pohled ani od těch nejpokřivenějších z charakterů. Způsob, jak doslova celým tělem prožívá každý záchvěv emoce je omračující, ona zelenooká žárlivost jej sžírá od konečků po těle rozběhnutých prstů až po špičky vysokých arabesek jeho nekonečně dlouhých nohou, záštiplný chlad ztvrdlých rysů obličeje obracejícího se k obhajující se a prosící Hermioně si nezadá s mramorem soch v jeho paláci, choré šílenství zračící se v jeho vytřeštěných očích doprovázené zoufalým, nekontrolovatelným smíchem připomene nejeden výjev z historických léčeben pro duševně nemocné, paralyzující šok a všeprostupující zoufalství jej pak mění ve zhroucenou, smrtelně bledou, na kolena sraženou hromádku neštěstí, výčitek a zmaru a to vše tanečník interpretuje se stejnou samozřejmostí, lidsky, opravdově a i přes velké emoce bez patosu a přehnaného afektu. Závěrečný duet Leonta s Hermionou je pak v podání Watsona a Cuthbertson příliš těžko popsat slovy.

ENB, Zimní pohádka – Lauren Cuthbertson, Edward Watson (foto Johan Persson)

Wheeldon svou Zimní pohádkou prokázal hned několikeré – svou schopnost vyprávět a vystavět příběh, pomocí pohybových motivů rozehrát postavy a jejich vztahy, použít v základu neoklasickou taneční techniku svěže a nápaditě a vybrat si tvůrčí tým, díky němuž může vzniknout komplexní divadelní dílo. Ne nadarmo získal za tento balet ocenění Benois de la Danse za rok 2014 pro nejlepší choreografii. A Joby Talbot za hudbu. A Edward Watson za roli krále Leonta.

 

Zimní pohádka
Choreografie: Christopher Wheeldon
Hudba: Joby Talbot
Scéna a kostýmy: Bob Crowley
Světelný design: Natasha Katz
Premiéra 10. dubna 2014

Leontes, král Sicilie: Edward Watson
Hermiona, královna Sicilie: Lauren Cuthbertson
Perdita, princezna Sicilie: Sarah Lamb
Polixenes, král Bohemie: Federico Bonelli
Florizel, princ Bohemie: Steven McRae
Paulina, Hermionina komorná: Zenaida Yanowsky
Antigonus, Leontův komoří: Bennet Gartside
Pastýř, Perditin domnělý otec: Gary Avis
Jeho syn: Valentino Zuccheti

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na